Sihirli meyve ‘Greyfurt’
Serhat Şanlı

Sihirli meyve ‘Greyfurt’

Bu içerik 135 kez okundu.

 

Turunçgiller familyasının en değerli meyvelerinden olan greyfurt, içeriğindeki zengin bir lif kaynağı ve içerdiği enzimler dolayısıyla kanseri önlemekten, kolesterole cilt hastalıklarına ve içerdiği C vitamini ile birçok derde deva mucizevi bir meyvedir.

Acı ve ekşi tadıyla kış meyvelerinden olan greyfurtun ilk yetiştirildiği yer Batı Hint Adaları’dır. Tüm dünyaya oradan yayılmıştır. Ülkemizde ise 10-15 yıl öncesinde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Şifa kaynağı olan greyfurtun bir tanesinde ortalama 50 kalori ve 80 mg C vitamini bulunur. Bilim adamlarının son dönemlerde yaptığı araştırmalarda greyfurtun lycopene ve liminoids içerdiği, bu maddelerin de birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Ayrıca içerdiği naringin ve naringenin gibi flavonoitlerin de ağız kanserini oluşumunu azalttığı görülmüştür.

Görünüş olarak içi portakal benzer. Fakat iç rengi kırmızı ve beyaz olarak iki türü en yaygın olanıdır.

Düzenli tüketilirse, kilo verme ve göz sağlığına da faydalıdır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğeri korur ve temizlenmesini sağlar.

İçeriğindeki C vitamini sayesinde astıma ve diğer solunum sistemi hastalıklarının da tedavisinde önemli rol oynar. Ağız sağlığı, özellikle diş eti hastalıklarından korunmada da yararlı bir meyvedir.

Böbreklere faydasını bilmeyen yoktur. Her gün greyfurt suyu içmek, vücuttaki böbrek taşlarının oluşumunu önler ve böbrek taşı olanlarda taşların büyümesinin önüne geçer.

Birçok insan tarafından greyfurt bilinmez. Ancak greyfurtu bir gören ve tüketen, bir daha vazgeçmez. Özellikle kış aylarında olduğumuz bu günlerde greyfurt tüketmek sağlığımız açısından çok fayda sağlayacaktır.

Yalnız bazı ilaçlarla etkileşime geçmesi ve bazı ilaçlarında etkisini artırması nedeniyle, hasta kişilerin doktor kontrolünde kullanması daha iyi olacaktır.

Özellikle ülkemizin büyük bir narenciye üretimini karşılayan Çukurova’da her yerde bulunabilir. Tam bir mucizevi meyve olan greyfurtu mutlaka tüketelim.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti