Konservelere dikkat!
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Konservelere dikkat!

Bu içerik 157 kez okundu.

Kültürümüzün bir parçası olan konserve hemen hemen her evde mutlaka vardır. Domates, biber, soğan, havuç, fasulye, salatalık, patlıcan, lahana derken, bölgesel kültürlere göre bin bir çeşidini bulmak mümkün. Hatta Karadeniz bölgemizde hamsinin bile turşunu bulmak mümkün.

Öyle ya da böyle ülkemizde her evin vaz geçilmezidir konserveler. Tabi dünyanın birçok ülkesinin de kendine göre turşuları vardır.

Turşu, genellikle yaz mevsiminin doğal ürünlerini, soğuk kış aylarında tüketmek için yapılır. Ancak birde bunun bazı riskleri vardır. Özellikle bozulan turşulara dikkat etmek gerekiyor. Yumuşama, çürüme, kuruma, kararma, şişme, renk bozukluğu pek çok sorun ile karşılaşabiliriz.

Bin bir emekle hazırladığınız turşuların bozulması tabi ki sizi üzer. Çünkü kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri turşudur.

Turşunun yapımından sonra en önemli iş onu muhafaza etmedir. Eğer turşu için gerekli koşulları sağlamazsanız kısa süre sonra bozulduğunu görürüsünüz. Bozulmalarda en büyük neden sakladığınız ambalajın ağız kısmını çok sıkı kapatmamaktan kaynaklanmaktadır. Eğer ağız kısmı çok sıkı kapatılmazsa kavanozunuz hava alır ve küflenmeyle beraber bozulma meydana gelir.

Birde güneş ışığından korumak gerekmektedir. Turşuların karanlık ve soğuk ortamlarda saklanması ömrünü daha da uzatacaktır.

Turşularda hijyenik koşulların yeterince sağlanmaması sağlık için gizli bir tehlike oluşturur. Çünkü doğada, bulunan ve konserve yapılacak taze besinlere bulaşabilen ‘clostridium botulinum’ adlı bakterinin toksini (zehir) ile oluşan, çok şiddetli seyreden gıda zehirlenmelerinin yüzde 90’ının özellikle uygun sürede ve sıcaklıkta pişirilmeden kapatılan, evde hazırlanmış konservelerin ve pişirilmeden tüketilen konservelerin tüketilmesinden kaynaklandığı bilinmektedir.

Toksin dünyada bilinen en güçlü zehirlerdendir ve ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle özellikle en çok tüketim dönemine girdiğimiz kış aylarında daha dikkatli olmalıyız. Bozulmuş ürünlerin tüketiminden kesinlikle kaçınmalıyız. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti