Neden Arkadaşınızla İlişkiniz Hakkında Konuşuyorsunuz?
Dr. Egemen Hanımoğlu

Neden Arkadaşınızla İlişkiniz Hakkında Konuşuyorsunuz?

Bu içerik 104 kez okundu.
Reklam

 

Sevgilinizle tartıştıktan sonra ya da size kafa karıştırıcı bir mesaj verdiğinde ne yapıyorsunuz? Hemen ardından kritik yapmak için yakın arkadaşınızı arıyor musunuz? Haklı olduğunuzu onaylatmak için uzun uzun konuşuyor musunuz?

 

Aslında buna benzer durumlarda, ilişkinizin görünmez sınırlarının ötesine geçerek üçüncü bir tarafı sürece dahil ediyorsunuz. Çevrenizdeki insanlar ilişkinizin pasif gözlemcileri değillerdir. Ailenizin ve arkadaşlarınızın ilişkiniz üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçekliktir.

 

Arkadaşlarınızla sevgilinizin arasının iyi olmasını isterken neden onun beğenmediğiniz özelliklerini anlatıyor ve fikir istiyorsunuz? Neden bunun gibi önemli ve özel şeyleri ilişki sınırlarınız içerisinde tutamıyorsunuz?

 

Aslında bunu dört nedenle açıklamak mümkün. Bunlardan birincisi duygusal destektir. Kendimizi iyi hissetmek için arkadaşlarımızın desteği çok önemlidir. Bazen onların söylediği bir kelime ya da kendi ilişkilerinden verdikleri örnekler bizi rahatlatabilir. Bazen de neşemizin yerine gelmesini sağlayarak duygu durumumuzun daha iyi olmasına katkıda bulunabilirler.

 

İkinci ise bu durumun, belirsizliği yönetmemize yardımcı olmasıdır. İlişkilerde kafa karıştırıcı durumlarla karşılaştığımızda ne yapacağımızı bilememek baş edilmesi zor bir durumdur. Sevgilinizin ne demek istediğini tam anlayamamış olabilir ya da sevgilinizle ilgili aklınızda daha büyük soru işaretleri olabilir? İşte bu noktada size yakın olan arkadaşlarınız farkındalığınızı artırabilir veya şüphelerinizi gidermenize yardımcı olabilirler. Hatta bazen verecekleri bir tavsiye bile her şeyi çözebilir.

 

Üçüncü neden ise arkadaşların durumla ilgili berraklık sağlıyor olmasıdır. İlişkiye duygusal bir biçimde sadece kendi gözlerinizle bakmak, olup bitenleri açık bir biçimde anlamanızı engeller. Arkadaşlarınız farklı pencereden bakmanızı sağlayabilir, sorun hakkında konuşarak olayı netleştirmenizi kolaylaştırabilirler.

 

Dördüncüsü ise bunun size zevk veriyor olmasıdır. Yani sevgilinizi çekiştirmek, onun dedikodusunu yapmak keyif verici olabilir. Ayrıca böyle bir konuşmanın akışında arkadaşınızın da kendi ilişkisinin dedikodusunu yapması neşelenmenizi sağlayabilir.

 

Dikkat etmeniz gereken şey, ilişkinizle ilgili olarak arkadaşlarınız aslında sadece sizin anlattığınız kadar bilgiye sahiptirler. İlişkiniz konusunda asıl uzman sizsinizdir ve sevginizi paylaşarak işleri daha kolay hale getirebilirsiniz. Ama yine de ilişkinizle ilgili endişeleriniz, şüpheleriniz varsa iyi bir arkadaş edinin ve onunla konuşmaktan çekinmeyin.   

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi