Devletin sıcak yüzü
Muhammed Tunç

Devletin sıcak yüzü

Bu içerik 10 kez okundu.
Reklam

Bazı makamların dünyevi değerinden ziyade manevi değeri daha kıymetlidir. İşte bunlardan biri de ‘şehrin en tepe’ kurumu olan ‘valilik’ makamıdır. Bu makam, devletimizin görünen ve temsil edilen en önemli makamıdır. Vatandaşlarımızın da bu makamlara yönelik saygı ve sevgisi de her zaman üst derecede olmuştur. Bu makamda yer alan idarecilerimizin olumlu ve olumsuz icraat ve yönelimleri de direk devletin kendisine mal edilir. Bundan dolayıdır ki, tarihimizin pak sayfalarında vatandaşıyla iç içe olan ve derdiyle dertlenen idarecilerimizin hatıraları da yıllar geçmesine rağmen canlılığını korumaktadır. Kendilerini rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz.

Küresel güçlerin oyun ve tezgâhlarıyla birlikte sürekli ayrışma ve kutuplaşmaya gitmişiz. Kimi zaman ‘sağ-sol’ kimi zaman ‘Sünni-alevi’ kimi zaman da ‘Türk – Kürk - Arap’ gibi bize ait olmayan ayrılıkların içerisinde debelenip durmuşuz. Daha doğrusu güçlü ve müreffeh bir Türkiye’nin önünü kesmek adına bizleri bunlarla oyalamışlar. Bundan kaynaklı olsa gerek, ‘devletin soğuk’ ve ‘ulaşılmaz’ yönü aşılanıp durulmuş. Bilinçli bir şekilde yapılan bu senaryo amacına da ulaşmış maalesef.

Yaşımızın verdiği gençlikten dolayı bu soğukluğu yaşamamış olabiliriz ama yaptığımız araştırmalar bize bunu somut bir şekilde sunmaktadır. Ama hamdolsun ki, son 15 yıllık süreçle birlikte bu ‘uzak’ ve ‘erişilmez’ çehre kendini bir tarafa bıraktı. Hükümetimizin tavsiye ve talimatlarıyla birlikte artık yeni bir süreç başlatılmış ve bu sürecin meyvelerini de diğer bütün konularda olduğu gibi yemeye başladık.

Yazımızı yazdığımız şu saatler telefonlarımızın susmadığı ve gazetemizin sürekli misafir ağırladığı anlarla dolu. Günün önemi ise, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olmasından kaynaklanıyor. Aldığımız tebrik telefonları ve gazetemize ziyarette bulunan bütün dostlarımıza şahsım ve gazetemiz adına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Tekrar konumuza dönecek olursak ‘nedir bu meyve’ sorusunu yanıtlamaya çalışalım. Sabahın ilk saatlerinde gazetemize günümüz dolayısıyla nezaket ziyaretinde bulunan ilimizin bir numaralı şahsı valimiz Sayın Mahmut Demirtaş oldu. Sayın valimizin ziyareti elbette bizleri çok mutlu etti. Lakin ziyaretlerinden ziyade bu ziyaretteki tavrı, üslubu ve samimiyeti ayrı bir önem arz ediyordu. Valimizle daha öncesinden birçok kere aynı ortamda bulunmuş ve birlikte zaman geçirmiştik. Ama burada değinmek istediğim nokta artık ‘bir şeylerin değiştiği’ ve ‘hakkın ödenmesidir’.

Hem devletin asaletini koruyup hem de vatandaşlarıyla iç içe olan bir dengeyi korumak bizleri çok mutlu etti. Bu denge yapay ve yapmacık olmadığından dolayı hepimiz tarafından kabul gördü. Valimize devletimizin bu sıcak ve samimi yönünü yansıttığı için kendilerine bir ‘Adanalı’ olarak teşekkür ederim. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın idarecilerimiz için güzel bir örnek teşkil ettiğini görmekte ayrı bir mutluluk kaynağı.

Sürekli ifade ettiğim bir hususu tekrar dillendirmek istiyorum. Artık eski Türkiye yok. Öcü ve asık suratlı idarecilerimiz de yok. Artık bölgesinde ve küresel siyasette güçlü ve dimdik ayakta duran müreffeh bir Türkiye var. Bu ilerleyişimiz devlet-millet kaynaşmasıyla daha da güçlenecektir. Buna olan inancım sayın valimizin bugünkü ziyaretiyle daha da perçinleşti. Bu hoş ziyaretlerinden ve bıraktığı bu naif izlenimlerinden dolayı sayın valimize çok teşekkür ediyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi