hediye patlayan kutu

RUH VE BEDEN
Gizem Sallahoğlu

RUH VE BEDEN

Bu içerik 96 kez okundu.


 

Ruh Allah'ın kanunu, beden O'nun mahlukudur. Kanunlara uyup düzene uymak için mahlukları kullanmak yerine onları dost kabul edip kanunları çiğner olmuşuz. Bugünkü yazımda bu tezatlığın içinde kaybolan bizi anlatmak istedim.

Beden; dünyevi güzele ulaşmak ister, rahata kavuşmak ister, kısa yoldan egoyu tatmin etmek ister. Yani bizi bu dünyada üstün kılacak  her türlü şey için kapısını açık tutmak ister.

Ruh ise; güzeli yürekte görme sanatı ister, kalbin ritmini duymak ister, doğruyu okumak ister satır satır... Tabii ki de bu çoğumuzun işine gelmez. Ne insanların ruhunu anlamak için zamanımız vardır ne de böyle bir çabamız.

Ruhun inceliğini anlayabilenler gözlerin güzel olduğuna inanmazlar, ardındaki bakışların gözleri anlamlı kıldığını düşünürler. Çünkü bakış insanın duygularını saklayamadığı bir lütuftur kanaatimce. İnsanın yüreğine işler. Saatlerce anlatamadığın hayal  kırıklığını bir bakışınla anlatabilir, senelerce hasret çektiğin birine bir bakışınla sarılabilir, ya da bu hayattan göç eden sevdiğini bir bakışınla uğurlayabilirsin.

Bedenlerimizi geliştirdiğimiz kadar ruhumuzu da çürütüyoruz aslında. Boyalı yüzleri görüyor, güzel fiziklere imreniyoruz ama onların ardında yatan ruhları göremiyoruz. Ruhları anlayamadan bedenleri çözüyoruz. Ne demiş Saint Exupery 'İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir, gerçeğin mayası gözle görülmez'. Bizim görebildiğimiz tek şeyse çürümüş ruhun üstünü örten süslü bedenlerimiz...

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama