Adana trafiği yılan hikayesi..
Süreyya Uri

Adana trafiği yılan hikayesi..

Bu içerik 96 kez okundu.
Reklam

Adana’nın trafik sorunu yıllardır bir çözüme ulaşamadı. Şehir içi trafiği keşmekeşliği  bir türlü engellenmedi. Engellenmedi diyorum çünkü eğer engellenmek istense çözüm odaklı değişiklikler düşünülse bu gerçekleşmiş olurdu. Olmadı çünkü çözüm odaklı değişiklikleri uygulamak bir kesimi karşıya olmak olacağından cesaret edilemedi diye düşünüyorum.

 

Sorunu çözmek adına için çeşitli zamanlarda çeşitli değişiklikler uygulandı ve zamanla da uygulanan değişikliklerden vazgeçildi, çünkü değişiklikler kalıcı çözüm odaklı değil, geçici rahatlamayı sağlayan çözümler olarak uygulanmaya konuldu.

Şimdi “trafik sorununa neşter” denilen yeni bir değişiklik daha uygulamaya konulacak. 21 Ocak tarihinden yani yarından itibaren Abidinpaşa, Kızılay, Ali Münif  Yeğenağa, İnönü ve Sefa Özler caddelerinde trafik akışı tek yönde akacak. Toplu taşıma araçları Cemal Gürsel ve Çakmak Caddelerini kullanamayacak.

Bu durum trafik sorununa çözüm olacak mı? “İnşallah” demekten başka çaremiz ne yazık ki yok.

Bundan yıllar önce te bazı caddeler ‘tek yön’ kullanıldı. Hatta Çakmak caddesi araç trafiğine tamamen kapatıldı ve sadece yayalar o caddeyi kullanabildi. Bir süre sonra yeniden uygulamadan vazgeçildi. Çünkü o da çözüm olmadı.

Peki Adana’nın trafik sorunu nasıl çözülebilir?

Aslında bunun için kafamızı kaldırıp başka illere bakmamız yeterli olur.  Adana’nın merkezinden, yani kuruköprü, küçüksaat, büyüksaat, Abidinpaşa gibi Adana’nın tam orta göbeğinden dolmuş ve otobüsleri kaldırmak yeterli olur. Eğer dolmuş ve otobüsler buralardan çekilirse Adana’nın araç trafiği büyük ölçüde rahatlayacaktır. İsterseniz bir gün sadece yarım saat bu bölgelerde durun bir bakın yarım saat içerisinde kaç tane özel araç, kaç tane toplu taşıma aracı bu yollardan geçmektedir, sayın ve küçük bir matematik hesaplamasıyla toplu taşıma araçlarını çıkarın bakalım kaç tane özel araç kalacak geriye.. İnanın en kestirme çözüm, Adana’nın rahatlaması için, şehrin trafik gürültüsünden kurtulması, kentin egzoz gazlarından temizlenmesi için en etkili  çözüm  olacaktır.  Sonra kent içinde bir tramvay ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Küçüksaat, Büyüksaat, Tepebağ, yani tarih ve güzellik,  tramvay ile ne büyük uyum içinde buluşacaktır..

Adana’nın o nezih yüzünü ortaya çıkarmak siz değerli yöneticilerin elinde. Lütfen bu güzellikleri Adana’dan esirgemeyin.. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"