Toplu taşıma mı?  Toplu eziyet mi?
ALİ AKDENİZ

Toplu taşıma mı? Toplu eziyet mi?

Bu içerik 66 kez okundu.
Reklam


 

Yıllardır çok yazıldı, çizildi.

Konu hakkında neredeyse tüm oiumsuzluklara değinildi.

Çözüm gelmedi ya da getirilemedi.

Son zamanlarda eski, birikmiş sorunlar; üzerine eklenerek karşımıza çıkmaya başladı.

Daha önceleri sadece geceleri karşılaştığımız olumsuzlukları şimdi gündüzleri de gözlemler olduk.

Yaklaşık on yıl kadar belediye otobüslerinin devreye girmesiyle biraz düzelme yönünde ivme kazanan toplu taşımada yapılan popülist yaklaşımlar, şimdi doruk noktaya ulaştı.

Toplu taşımanın sorun olmasındaki birinci neden denetimsizlik.

2017 yılı içinde belli duraklarda bazı toplu denetimler uygulandı, sivil emniyet görevlileri rarafından.

Ancak yeterli oldu mu?

Kesinlikle hayır.

2018 yılının ilk günlerine yansıyan toplu taşıma sorunlarının başlıcaları şöyle:

Minibüs ve özel halk otobüslerinin, özellikle yolcu yoğunluğu fazla olan duraklardaki işgali ve belediue otobüslerine duracak yer bırakmaması. Bu durum bazı duraklarda abartılarak çift şerit işgsline dönüşüyor.

Minibüs ve özel halk otobüslerinin duraklarda gereğinden fazla beklemesi. Araç sahipleri bu duruma gündüz saatle çalışma uygulamasını, gece ise saat uygulamasının olmamasını getekçe gösteriyor.

Şöforlerin yolculara davranışı.

Trafik akışını aksatacak şeklde araç kullanılnası. Toplu taşıma araçları ya kendileri için belirlenen hız sınırının üzerinde ya da trafiği aksatacak şekilde yavaş seyrediyor. Belirlenen hız sınırına uyan sürücü sayısı çok az.

Özel halk otobüslerinin, Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen kişiselleştirilmiş kart kullanan yolculara yönelik tutum ve davranışları.

Minibüs gatlarında çalışan gece şoförlerinin kural tanımaz davranışları. Bazı şoförler işi o kadar ileri götürüyor ki yolcular uzaktan dolmuş tabelalarını görmediklerini gerekçe göstererek far ve park lambalarını yakmadan aeaç kullanıyor. Bu konuda kendilerini uyaran özel araç sürücülerine de söylemedikleri laf, karşı söz söyleyenlere de etmedikleri küfür kalmıyor.

Bu örnekleri çoğalrmak mümkün. Bunlar sadece ana başlıklar.

Çözüm mü?

Çözüm, kenti yönetenlerin elinde. Öncelikle sık sık, gece gündüz demeden denetim yapılması ve popülist yaklaşımlarfan vazgeçilmesi gerekiyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde bazı güzergahlarda süre uzatma, nazı güzergahlarda ise 24 saat ulaşum uygulaması başlattı. Özel toplu taşımada yaşanan sıkıntıları aşmanın bir yolu da Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi'nin belediye otobüs güzergahlarında yenileme yapması, bzı güzergahlara da özel taşımaya alternatif olarak otobüs saatlerinin sürelerini uzatmasından geçiyor.

Saygısızlığın ve tahammülsüzlüğün had safhaya ulaştığı günümüzde gerekli önlemler alınmazsa ileride sıkıntılı olaylarla karşılaşabiliriz.

Umarız kısa zamanda çözüm bulunur, toplu taşıma toplu eziyete dönüşmez.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"