Sanat Çalıştayı…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Sanat Çalıştayı…

Bu içerik 63 kez okundu.
Reklam

Adana; tarihi, doğası, kültürel yapısı ve dört mevsimin bir arada yaşandığı nadir yerlerdendir. Bu güzel ilimiz bugünlerde çok önemli bir çalışmaya ev sahipliği yapıyor.

İlkini geçtiğimiz yıl yaptığımız Türk Dünyası Sanat Çalıştayı’nın ikincisi de halen devam ediyor. Bu güzel etkinliği başlatan Adana Büyükşehir Belediyesi, bu yılda Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı’nın ikincisini yapıyor.

Geçtiğimiz hafta başlayan Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı önümüzdeki hafta içi Çarşamba gününe kadar sürecek.

Toplam 33 ülkeden 93 sanatçı ilimizin tarihi, doğal ve kültürel değerlerini tuvale yansıtacak. Küratörlüğünü Prof.Dr. Birsen Çeken ve Doç. Dr. Gültekin Akengin’in yürüttüğü 2. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı’na Arnavutluk, Azerbaycan, Başkordistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çuvaşistan, Dağıstan, Hırvatistan, Gagauz Yeri, Gürcistan, Irak, İran, Kabartay Balkar, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Moğolistan, Nahçıvan, Nog’ay, Osetya, Özbekistan, Rusya, Sırbistan, Tataristan, Türkiye, Türkmenistan, Ural, Uygur Özerk Bölgesi, Yakutistan ve Yunanistan’dan 93 ressam katılıyor.

Sanatçılar eserlerini ortaya çıkarırken, canlı müzik dinletileri de sunuluyor. 93 ressamın Adana temalı somut ve soyut tabloları, 31 Ocak akşamı saat 18.00’da düzenlenecek törenle izlenime sunulacak. Türk dünyası ressamlarının oluşturacağı eşsiz Adana resim koleksiyonu sergisi bir hafta açık kalacak.

İlimizin tanıtımına da büyük katkı sağlayacak olan çalıştayı tüm halkımız takip etmelidir. Bu tür etkinlikler tarihsel açıdan zengin bir yapıya sahip kentimizi tüm dünyaya göstermemiz açısından çok önemlidir.

Adana için çok güzel olan bu etkinliğe tüm halkımızın gitmesini tavsiye ederim. Birde ressamların gözüyle güzel Adana’mızı görme fırsatı yakalıyoruz. Bence 7 den 70’e hepimiz bu sergiye gitmeliyiz. Anneler, babalar lütfen çocuklarınızı bundan mahrum etmeyelim.

Emeği geçenlere canı gönülden teşekkür ediyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"