Güncelleme şart…
Serhat Şanlı

Güncelleme şart…

Bu içerik 70 kez okundu.
Reklam

Kent içi trafiği, özellikle büyükşehirlerin en büyük sorunlarından biridir. Bazı kentler bu sorunlarına her ne kadar çare bulmuş olsa da, her geçen gün artan nüfus ve araç sayısına bağlı olarak yeniden karşımıza çıkıyor.

Adana’da da kent içindeki trafik sorunu yıllardır hep kanayan bir yara olarak gündemdeki yerini aldı ve almaya da devam ediyor. Kentimiz için de en önemli sorunlardan bir tanesidir trafik. Yıllardır bu sıkıntı bir türlü çözülemiyor.

Nihayetinde Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 21 Ocak 2018 tarihinden itibaren kent içerisindeki bazı yolları tek yöne ve toplu taşıma araçlarının kent merkezindeki güzergahını değiştirdi.

Trafik akışı tek yönde olan yerler Abidinpaşa, Kızılay, Ali Münif Yeğenağa, İnönü ve Sefa Özler caddeleri oldu. Ayrıca toplu taşıma araçları Cemal Gürsel ve Çakmak Caddesi’nden geçemiyor.

İki haftadan beri devam eden yeni uygulama tabi ki doğal olarak vatandaşlar tarafından olumlu ya da olumsuz değerlendirildi. Kimi beğenirken, kimi beğenmedi, kimi de bazı değişikliklerin yapılması gerektiğini savundu.

Zaten iki ay gibi bir deneme süresi var. Bu süreç içerisinde verilen tepkilere göre mutlaka güncelleme yapılacaktır. Vatandaşların da istediği güncellemedir. Özellikle Mısır Çarşısı esnafı küçük bir güncelleme ile bazı durak araçlarının kendi bölgelerinde geçmesini istiyor.

Kent içi ulaşımı tüm toplumlarda toplum yararını gözeten bir yapılanma ile olur. Bu çerçevede ulaşımda benimsenmesi gereken çağdaş yaklaşımlar ve politikalar ile yapılmalıdır.

Ulaşım taşıtlara değil, insanlara öncelik veren, mevcut alt yapısı ve kaynakların verimli kullanılmasına odaklanan, çevresel, kentsel, insani, sosyal ve tarihi değerleri bozmayan, tersine koruyan ve destekleyen şekilde olmalıdır.

Sonuçta insanlar; hızlı, çevreye zarar vermeyen, gereksiz beklemelerden uzak, tehlikeleri en aza indiren bir trafik düzenini ister. Kentin bürokratları da ulaşım politikalarını da buna göre düzenlenmek zorundadır. Ulaştırmada amaç, araçların değil, insanların hareket özgürlüğünü sağlamak ve kentsel etkinliklere erişimlerini kolaylaştırmak olmalıdır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"