Yeni stada ramak kaldı…
Emre Ekici

Yeni stada ramak kaldı…

Bu içerik 130 kez okundu.

Adanalı futbolseverlerin heyecanla beklediği yeni stadı nihayetinde mayıs ayında teslim edilecek gibi görünüyor. UEFA standartlarına uygun olarak son teknolojinin kullanıldığı 33 bin kişi kapasiteli statta inşaat aşamasının yüzde 76’sı bitmiş ve Ağustosta ilk randevusunu alması planlanıyor.

Geçtiğimiz gün Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, kamuoyunda stadın gecikmesi ile ilgili söylemlere açıklık getirmek için gazetecileri yeni stadın inşaatına götürerek incelmelerde bulundu.

O gezide bende bulunarak stadı görme fırsatı buldum. Bizlere stadın yapımını gerçekleştiren proje ortaklarından İsmail Ilgaz da eşlik ederek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Çalışmalar gayet normal şekilde devam ediyor. Bir aksama da yok. Stadın bitirilmesinde ki gecikme de Gecikmesinin nedeni de UEFA kriterlerinde yapılan değişikliklerden kaynaklanıyor. UEFA kriterlerin uygun yapılması da zaten en doğrusu olacak. Basit bir şey değil, koca bir stattan bahsediyoruz.

Bir kere yapılıyor. En azından uzun vadeli olur. Eğer UEFA kriterlerine uymasa ileriki yıllarda kentimize özel maçlar verilmez. Bu yıl içerisinde bitirilmesi planlanan yeni stadımızda artık önemli maçları da izleme fırsatı bulacağız.

Yeni statta yok yok. Stadımız 101 bin 862,82 m² arazi üzerinde kurulu ve bunun 42 bin 555,86 m² stadyum alanı, 13 bin 232,91 m² yeşil alan, 12 bin 676,25 m² yaya yürüyüş yolu, 17 bin 2,92 m² otopark alanı var. Ayrıca 34 bin 219 koltuk kapasitesi var. Araç parkı olarak bin 13 açık, 431 adet araçlık kapalı otoparkı bulunuyor.

Sosyal donatıların yanı sıra 10 asansör, 2 yürüyen merdiven, 124 turnike, 2 şeref locası, 49 VIP loca, 532 VIP koltuğu, 694 Lounge, 356 UEFA CLUB alanı, 196 şeref tribünü, 60 basın masası, 120 basın tribünü, 172 engelli seyirci, 172 refakatçi, 18 engelli wc, 15 büfe, 43 erkek wc, 36 kadın wc,  40 rezerve oda, 13 mescit, sporcu ve hakemler için 2 rahatlama havuzu, 4 masaj odası, 4 hakem soyunma odası, 4 takım soyunma odası, antrenör odaları ve duşlar yer alacak.

Genel Durum İtibariyle stadın yüzde 76’sı bitti. Çatı Harici İmalatlar yüzde 96, Altyapı & Çevre Düzenleme ise yüzde 80’e gelinmiş.

Ayrıca en büyük sıkıntı olarak karşımıza çıkan elektrik kesintileri için önlem alınmış. Elektrik kesintilerine karşı kesintisiz güç kaynağı olan UPS sistemi olacak. Elektrik kesintisi, jeneratör arızası gibi durumlarda 20 dakika boyunca hiçbir elektrik kesintisi olmayacak. Bu özellik çok önemli.

Evet. Yeni stadımız ramak kaldı diyebiliriz. Tüm Adanalılar olarak heyecanla oynanacak ilk maçı bekliyoruz. İlimize hayırlı olsun… 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti