Arılara dikkat!
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Arılara dikkat!

Bu içerik 52 kez okundu.
Reklam


Şubat ayının gelmesi ile birlikte Türkiye’nin bereketli topraklarını barındıran Çukurova’da çiftçiler hummalı bir çalışma içerisine girdi.

Bir yandan meyve-sebze, diğer yandan hububat ürünlerinin ekim zamanı geldi. Karpuz seraları kurulmaya başlarken, diğer ürünler için de arazi düzenlemesi derken üreticiler durmaksızın çalışmaya başladı.

Ancak bilindiği gibi insan yaşamının sürdürülebilirliğinin sağlanmasında büyük paya sahip olan arıların da bal yapama zamanı geldi diyebiliriz. 

Son yıllarda her bahar dönemi yaşanan arı ölümleri tüm dünyanın gündeminde önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle ilkbaharın başlaması ile birlikte yaşanan arı ölümleri hep zirai ilaçlamaya bağlanıyor. Belki doğru belki de yanlış.

Kendi küçük ancak, yaşam için önemli olan arının besin kaynağı ve tarım için olmazsa olmaz canlı olduğunu artık herkes biliyor. Arılar bitkilerin tozlaşma ve döllenmesini sağlaması ve bunun yanında şifa kaynağı olan bir ürünü yapması, bu canlının insanoğlu için olmaz ise olmazı haline getirdi. Ayrıca binlerce ailenin geçim kaynağı durumunda.

İşte bu tarımın canlandığı, tabiatın hayat bulduğu dönemde çiftçilerimiz büyük iş düşüyor. Uzmanlar bu konuda zirai ilaçlamanın, arı faaliyetlerinin olmadığı sabah veya gece yapılmasını ve çiftçiler ile ziraat mühendislerinin ilaçlamalara başlamadan önce arıcılar ile diyalog içinde olmasını istiyor. Bir de merdiven altı dediğimiz kaçak ilaç kullananlara karşı dikkat edilmesine dikkat etmeli.

Evet, arılar hepimiz için çok önemli canlılar. Yaşamımızın devamlılığı için şart. Tüm yetkililerin arı ölümlerine el atması gerekir. Lütfen bu konuda daha duyarlı olalım.

Arılar ölmesin.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"