Tarım olmazsa olmazımız
Süreyya Uri

Tarım olmazsa olmazımız

Bu içerik 7 kez okundu.
Reklam


Her şeyden vazgeçebiliriz, yaşamımızı onlarsız da sürdürebiliriz.. Mesela çok lüks otomobillerden, çok güzel evlerden, çok şık giysilerden, mal varlığımızdan.. Bütün bunlar olmadan da yaşayabiliriz.. ama bir şey var ki o olmadan insanın yaşamını sürdürebilmesi asla mümkün değildir. Önce doğa, sonra beslenme, işte bunlar olmadan fiziki varlığımızı sürdüremeyiz.

Doğayı korumalı ve tarımı desteklemeliyiz...

Biz bir tarım ülkesiyiz ve geleceğimiz tarımdadır. Çukurova insanı olarak bunun daha yakın tanığıyız. İnsanın en vazgeçilmez ihtiyacını, beslenme ihtiyacını karşılamak üzere üretim yapıyoruz. Bu yüzden tarım asla gözden çıkarılmamalıdır. Tarımda sübvanse uygulanmalı, çiftçi her koşulda desteklenmeli, ayakta kalması sağlanmalıdır.

Tarımın gelişmesi, çiftçinin ürününün değer kazanması için tarıma dayalı sanayinin de desteklenmesi gerekir.

Mesela geçmişte pamuk üretilen bir çok arazi bugün zeytin, narenciye ya da daha farklı ürünlerin yetiştiği bahçeler haline gelmiştir.  Adana’da en fazla üretilen ürünün işlenmesi için kurulacak bir fabrika Adana’nın ekonomisini nasıl da canlandırır, bunu düşünmek bile beni çok heyecanlandırıyor. Çukobirlik bunun için kullanılabilir mi, ya da ne şekilde faydalanılabilir? Bilemiyorum. Ama, en azından o atıl durumda olmaktan kurtulur, binlerce işçinin çalıştığı bir fabrika olur da, bacası tütmeye başlarsa; Adana işsizlik sorununu büyük ölçüde çözer ve Adana yeniden tarımsal üretimde bir numara olur.  Çiftçi daha cesur üretir, çünkü ürünün pazar alanı mevcuttur. Adana yeniden fabrikalar, fabrikatörler kenti olur.. heyecanım giderek daha da artıyor doğrusu...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi