hediye patlayan kutu

Arılar ölmesin…
ALİ AKDENİZ

Arılar ölmesin…

Bu içerik 166 kez okundu.

Bahar geldi Çukurova’yı hummalı bir çalışma aldı gidiyor. Türkiye’nin önemli tarım bölgesi olan Çukurova’da tohumlar toprakla buluştu ve havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla birlikte, bitkiler yeşermeye başladı.

Tüm bunların yanında arıcılar da kovanlarını alıp tarla, bahçe kenarlarına götürerek arıları doğaya saldı.

Çukurova’da bu çalışmalar sürerken, sezonun ilk arı ölümleri haberi de ajanslara düştü. İddiaya göre Adana’da bir arıcı çiçeklerin açması ile birlikte doğaya saldığı arılarında toplu ölümler olduğunu söylüyor.

Evet. Baharın başlaması ile birlikte ilk arı ölümleri haberini de görmüş olduk. Son yıllarda baharın başlaması ile birlikte yaşanan arı ölümleri hem ülkemizde, hem de diğer ülkelerde hep gündemde yer almaktadır.

Araştırmacılar ise bu arı ölümlerinin çoğunun kimi yalancı bahar döneminde soğuktan olduğunu, kiminin de zirai ilaçlardan dolayı meydana geldiğini söylüyor.  

Arı, herkesin bildiği gibi tabiatın olmazsa olmazıdır. Polen yayılımı, bitkilerin tozlaşması ve döllenmeyi sağladığından doğanın başyapıtıdır. Küçük fakat yaptığı işe bakacak olursak büyük olan arı, insanoğlunun besin kaynağı ve tarım için olmazsa olmaz bir canlı olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunların yanında şifa kaynağı olan önemli besin balı üretiyor. Tabi binlerce ailenin geçim kaynağını sağlaması da cabası…

Her yıl yaşanan arı ölümlerine baktığımızda arı yetiştiricileri, tarla ve bahçelerde çiçeklenme döneminde verilen zirai ilcaların arı ölümlerine neden olduğunu söylüyor.

Onun için hep üreticilerin zirai ilaçlamayı arı faaliyetlerinin olmadığı sabah veya gece yapmaları gerektiğini belirtiyorlar. Sonuçta aynı havayı soluyor, aynı ortamı paylaşıyoruz. Bu dünya hepimizin. Gidecek başka yerimiz yok.

Arıcılar ve tarım üreticileri işlerinde birbirlerine haber verirlerse her iki taraf için de yararlı olacaktır. Arılar önemli, bu yaşamın devamlılığı için şart. Tüm yetkililer arı ölümleri artmadan bu işe bir el atmalıdır. Çiftçilerimiz ve ziraat mühendislerimiz arıcılarımız ile diyalog içerisinde olurlar ise çözümü bulacaklarına eminim.

Evet. Arılar ölmesin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama