Deprem zararını asgariye indirebiliriz
Serhat Şanlı

Deprem zararını asgariye indirebiliriz

Bu içerik 10 kez okundu.
Reklam

Evet. Deprem, yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsan bir doğa olayıdır.

Ülkemizin yüzde 92’sinin deprem tehlikesi altında gözüküyor. Ayrıca nüfusu bir milyonun üzerinde bulunan 11 büyük kent ve ülke nüfusumuzun da yüzde 70’i deprem tehlikesi altında bulunuyor.

İlimizde 27 Haziran 1998 tarihinde kötü bir deprem felaketi meydana geldi ve 146 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ayrıca bin 356 bina tamamen yıkıldı ve 18 bin 395 bina da oturulamaz hale geldi.

Her yıl deprem ile ilgili dikkat çekmek, yapılması gerekenleri bildirmek için 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası kutlanır.

Deprem ve afet üzerinde hassasiyetle durmamız gereken önemli bir konudur. Çünkü sonuçta ülkemiz bir deprem kuşağında yer almaktadır.

TÜİK verilerine göre aktif deprem kuşağı üzerinde bulunan Türkiye’deki binaların yüzde 40’ı kaçak ya da ruhsatsız. 15 milyon civarında olduğu tahmin edilen konut stokunun yüzde 10’unun yenilenmesi ve yüzde 30’unun da güçlendirilmesi gerekmektedir.

İşte tüm bu verilere baktığımız zaman ‘Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası’nda vatandaşlara verilecek eğitimler ile olası bir afet anında can kaybı daha az olacaktır.

En başta evlerimizin sağlamlığı ile başlamamız gerekmektedir. Güçlü ve sağlam konutlar inşa etmek bizim elimizde. Yapacağımız binalarda demir, çimento ve diğer malzemeleri ne kadar kaliteli ve yeterli kullanırsak, en şiddetli depremlere ve doğal afetlere karşı ilk önlemimizi almış oluruz.

Yeni yapılacak yapıların üretiminde de bilimin, tekniğin ve mühendisliğin ortaya koyduğu ilkeler esas alınmalı, proje üretim sürecinden başlayarak yapı üretim sürecinin tüm evreleri sertifikalı mühendisler tarafından denetlenmelidir.

Birde ülkemizde riskli yapıları depreme karşı hazırlamak için insan odaklı uygulamalarla mevcut yapı stokunun iyileştirilmesi, onarılması ve güçlendirilmesi çok önemlidir.

Depremin yeri ve zamanını bilemeyiz. Ama alacağımız önlemler ile zararı asgariye indirebiliriz. Evet. Önce tedbir..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi