hediye patlayan kutu

Turunçlar  zararlı mı?
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Turunçlar zararlı mı?

Bu içerik 147 kez okundu.

Yol kenarlarındaki turunç ağaçları Adana’nın süsü olmaya devam ederken, vatandaşlarda bu süslerden maddi anlamda yararlanıp ev ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Nasıl mı tabiî ki turunç meyveleri toplanıyor ve bu meyveler reçel yapılıyor. Elline poşeti veya çuvalı alan yaşlı, genç, çocuk, kadın erken fark etmek sizin, yol kenarlarında ki turunç ağaçlarına yöneliyor.

Turunçları büyük bir titizlikle toplayarak poşetlere dolduruyorlar. Ne yapacaklarını ilk zamanlarda merak ettiğimden bir yaşlı teyzeye sordum. “Teyzeciğim bu kadar turuncu ne yapacaksın” dedim.

Yaşlı teyze bana bu turunçları reçel yapıp tüketeceğini söyledi. Kendisinin evde tüketmek için turunçları topladığını ancak birçok kişinin ise, bu turunçları toplayarak reçel yapıp sattıklarını belirtti.

İnsanların bu turunçlardan faydalanması çok güzel ama yol kenarlarında bulunan ve ağır araç eksozundan çıkan gazlara maruz kalan bu ağacın meyveleri ne kadar sağlıklı?

Bunun bir araştırılması gerekiyor bence. Binlerce kişi bu turunçları toplayarak tüketiyor. Umarım sağlıklarına zarar verecek bir durum yoktur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama