hediye patlayan kutu

ADANA RESSAMLAR DERNEĞİ MERSİN RESİM SERGİSİ
Mehmet Demirel Babacanoğlu

ADANA RESSAMLAR DERNEĞİ MERSİN RESİM SERGİSİ

Bu içerik 119 kez okundu.


Adana Ressamlar Derneği yönetimi üyeleriyle Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sanat Galerisi’nde 02.03 2018 günü  “Sekiz Mart Dünya Kadınlar Günü” temalı resimlerini sergilediler. Sergiye çok sayıda Adanalı, Mersinli sanatçılar., sanatseverler, çağrılılar katıldılar. Resimleri  imrenerek izlediler.

Sergi çok renkli, neşeli geçti.

Şair Yazar Ferhat İşlek’le varmıştık, Atatürk resimleri ressamı Seval Meray ve eşi karşıladılar bizi. Ressamlar hemen çevremizi aldılar. Birlikte resimleri izledik.  Meray’ın gazete okuyan Atatürk resmi vardı. Atatürk asker giysili, oldukça kendinden emin gazete okuyordu. Atatürk yaşamında gazeteler çıkarmıştı. O bir bakıma gazeteciydi. Anadolu Ajansını da kurmuştu. Gazeteciliğin önemini işlevini çok yakından bilen Atatürk döneminden bir gurup kadının  resimleri de yer alıyordu sergide. Öyle saygın, öyle sevgiyle  duruyorlardı ki hepsi neşeli kıvançlıydı. Giyinişleri  moderndi.

Tarihten bir kesit, kabartma resimlerinden oluşturulmuş bir insan figürü çok renkli düzlem üstünde, o yılların işlevini anlatıyor bize. Şu kızın portresi de çok ilginç; siyahsı fon önünde omuzlar çıkmış, kollar incecik, göğüsler yok gibi, baş büyükçe, gözler ayrık, saç yeşilimsi, burun arızalı, dudak büzülmüş, sevinci yok…

Nasıl gülümsetmeli bizim kadınları…

Haaaa… Şerife Ballı’nın kadın portresi gülümsüyor bak, yaşam sunuyor bizlere… Kahve, kırmızı, mor karışımı bir renkle betimlemiş, bir çiçek bağlamış saçlarına, işte  yaşama bakış bu… Şu sonbahar mevsimi tablosu da ilginç. İki sevgili ya da arkadaş yürüyor bir orman yokuşunda… Sonbahar renkleri sarıyor bizleri… Ağaçlar, çalılıklar canlı, çizimler çok güzel. Her şey yerli yerinde betimlenmiş.

Bakınız burada da savaş yıllarının kadınları, bayları… yanlarında çıkrıklı kuyu… kimi silahlı, kimi su taşıyor, kimi yemek… Kırsal bir renkle betimlenmiş tablo. Çok canlı… Omuzlarında kovalarla su götürüyor bir genç kız…

Siyah beyaz geometrik bölümler arasında yerleştirilmiş savaş yıllarının figürleri. Kimi çocuğunu taşıyor, kimi yaşlısını, kimi kaçıyor, kimi koşuyor, bir zulümden, kötülükten kaçıyor… İşte bir kız da ayakta, uzun boylu, üstü noktalı beyaz giysili, ama hüzünlü.

............................................

ÖZÜR: Dünkü (6.3.2018) yazımın başlığında ki ad; ‘İlham ENVEROĞLU’ olacaktı; düzeltir; özür dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama