Tezgâhlarda bahar bayramı
ALİ AKDENİZ

Tezgâhlarda bahar bayramı

Bu içerik 10 kez okundu.
Reklam

Baharın gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte özellikle pazarlarda sebze ve meyve fiyatlarında bir düşüş görmek mümkün. Tezgâhlarda bayram var diyebiliriz.

Türkiye’nin önemli tarım bölgesinde yaşamamız bizler için ayrı bir güzellik, ayrıcalıktır. Bugün İstanbul’a gidip bakın, mevsim ne olursa olsun meyve ve sebzeyi Adana’dan daha yüksek fiyatlara alırsınız.

Zaten bu yıl bölgemiz açısından bakacak olursak, kış mevsimi de biraz ılıman geçti. Çok soğuk havaları pek göremedik. Meyve ve sebze açısından ülke genelinde bir sıkıntı yaşanmadığından kış aylarında da fiyatlar gayet normaldi. Öyle aşırı yüksek fiyatlar olmadı.

Şuan belki birçok ilimizde halen soğuk havalar devam ederken, Çukurova’da tam bir bahar havası yaşanıyor. Hatta sıcaklar bile başladı ve böyle giderse bu yaz çok sıcak olacak gibi görünüyor.

Hal böyle olunca da artık seralar da yavaş yavaş açılacak ve havalandırılacak. Baharla birlikte yaz meyve ve sebzeleri ekimi de başladı.

Tüm bu gelişmeler pazarlarda sebze ve meyve fiyatlarında tam bir bayram havası estirdi. Market ve manav tezgâhları da şenlendi.

Evet. Bahar kendini pazarlarda da hissettirmeye başladı. Bu bayram hem satıcıyı, hem de alıcıyı memnun etmiş görünüyor.

Örneğin domates bir iki hafta öncesine kadar 3-4-5 lira dolaylarında iken, bu hafta bir liraya kadar düştü diyebiliriz. Salkım 2 buçuk iken normali 1 ile bir buçuk liraydı. Bu düşüş diğer sebze ve meyvelere de yansıdı. Bu vatandaşlar açısından çok güzel bir haber diyebiliriz.

Evet. Pazarlarda bahar bayramı yaşanıyor…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi