hediye patlayan kutu

AÇS’de NİMET ALPAY RESİM SERGİSİ
Mehmet Demirel Babacanoğlu

AÇS’de NİMET ALPAY RESİM SERGİSİ

Bu içerik 129 kez okundu.

Resle aşık Nimet Alpay 1937 İstanbul’da doğdu, İstanbul’da, ilk orta liseden sonra 1961’de İTÜMF (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi) bitirdi. 25  yıl bir kamu kuruluşunda çalıştı, emekli oldu. Her bakımdan şirin  ve güzel İzmir’de yaşıyor.

Çocukluğundan beri resme ilgisi büyüktü. Bu  ilgi canlandı, yoğunlaştı, resme dönüştü. On yıldır resim çalışıyor. Birbirinden güzel tablolar oluşturdu. Çok sayıda karma sergiye katıldı. Bu gün de   (06.03.2018) ilk kişisel resim sergisini AÇS (Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi)’de açtı. Çok sayıda ilgili resimleri izledi.

Resimlerine çoğunlukla sıcak renk kullanmaktadır. Çoklu renkler onun resimlerinde önem kazanıyor.  Çiçek, gül, ağaç, doğa, insan figürleri öne çıkıyor. Çok renkli bir tablosu karşımda; bir bayan, iki çocuk… Fonda havai renkler, figürlerde sıcak renkler görülüyor.

Burada da bir yaşlı portresi var, elinde sigara… Bakışları uzaklara, uzaklardan bir şey bekler gibi düşünceli, soğutulmuş renklerle anlatıymış. Hemen yanında bir bayan portresi, kahvemsi fon üstünde, yeşil, yeşilimsi renklerle betimlenmiş. Bayan da uzaklara bakıyor, gelecekten umutlu, yaşam dolu bir bakış diyebiliriz buna.

Ressam çok heyecanlı, coşkulu, izleyicilerle birlikte, resimlerini yeniden izliyor, gözlüyor, gerektiğinde bilgi veriyor. Kızı ise  ona büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Palyaçolar, baş başa vermişler, izleyiciye oyunlarını sunuyorlar, sıcak/soğuk rengin karışımıyla sunulmuşlar. Sanki düşteymiş gibi bir görüntüleri var… Yanında bir başka portre, yoğunlaştırılmış soğuk renklerle, geometrik başka bir portre de soyutlanarak betimlenmiş…

Duvar dibinde iki insan… Bir sokak, bir kent yaşamından soğuk, sıcak renklerle kesitler veriliyor. Evet burada da nü olmayan figürler resmedilmiş… Bir çocuk önünde, elinde  meyve... kızılımsı saçlarıyla yaşama umutla bakıyor… Bir natürmort; değişik tiplerde iki sürahi… soyutlanmış tablolar,  atıl kalmış  motorlu araçlar, renk armonisi biçimlemeler, ve çiçekler… dikkati çekiyor…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama