ADANA’DA  8 MART KADINLAR GÜNÜ  ONURUNA KAMALI FATMA ANITI AÇILDI
Mehmet Demirel Babacanoğlu

ADANA’DA 8 MART KADINLAR GÜNÜ ONURUNA KAMALI FATMA ANITI AÇILDI

Bu içerik 37 kez okundu.
Reklam

 

Bizde çok kadın kahramanlar  vardır. Düşmanı yurdumuzdan bu kahramanlarımız sayesinde kovduk. Kamalı Fatma da bu kahramanlarımızdan biri.

Karaisalı’nın Kaşoba Köyü’nden genç bir kız, Çukurova’yı, Torosları düşman  işgal edince duramaz, silahlanır, Kuvayi Milliyeye katılır. Silahı da nedir ki, bıçak, kama, deynek, tahra vs. Belemedik’le Hacıkırı arasında bir yerde bir düşman subayına rastlar. Subay bakar ki, güzel su gibi bir kız. Yaklaşır yanına işaretle birlikte olmak istediğini söyler. Fatma da gel biraz der işaretle. Yaklaşan düşmana koynunda sakladığı kamayı, düşmanın kalbine saplar…

Kamalı Fatma  unvanı buradan gelmektedir.

O yıllarda, Fransızların Verdün Kahramanı Binbaşı Menil komutasında Durak, Kelebek, Bucak, Hacıkırı, Belemedik, Pozantı istasyonları ve çevresi işgal edilmiş, karargahlar kurulmuş… Karaisalı, Toros köylüler saldırıya uğramaktadırlar.  Başlarında Batı Kilikya Komutanı Sinan Tekelioğlu namı diğer Sinan Paşa bütün Toros köylülerinin örgütlemiştir… Dervişağalar, Eminağalar, İboosmanlar, Ayşeler, Fatmalar, Nergis Hanımlar…

Çukurova’daki düşmanları Toroslara, Toroslardaki düşmanları  Çukurova’ya geçirtmezler. Zorlu savaşlar verirler,  Durak, Kelebek, Hacıkırı,  Belemedik, Pozantı istasyonları, Gülek Boğazı, Bor, Ulukışla, Çiftehan taraflarından  düşmanı kuşattılar.

Düşman ne yapacağını şaşırır.  Adana’dan gelen düşman uçakları başınızın çaresine bakın diye kağıtlar attılar… Binbaşı Menil en sonunda (25.05.1920) Pazantı’dan çıkmak zorunda kaldı. Karboğazı’nda sıkıştı  44 kişilik Türk Birliği güçlerine teslim oldu.

Kamalı Fatma ince hasta olan çocuğunu İstanbul’a götürdü, hastaneye yatırdı. Hastane bahçesinde dolaşırken birkaç yüzü peçeli kadın asker geldi. Çocuğuna burada kalan savaşçılar bakar dediler. Onun Batı Cephesine katılmasını, Yunanlılarla savaşmasını sağladılar.

Kamalı Fatma, düşman kovulduktan sonra döndüğünde çocuğunu evinde sağlıklı buldu…

Bu kadın kahramanımız İstiklal Madalyasıyla ödüllendirildi.

8 Mart 2018 Kadınlar Günü’nde Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı  Sayın Hüseyin Sözlü, kadın kahramanlarımızdan  Karaisalı -Kaşoba Köyü’nden Kamalı Fatma’nın, Esentepe Mahallesi, Metro yakınlarındaki Altın Koza Parkı’na anıtının dikilme tasarımını gerçekleştirdi.

Anıtın  dikilme töreninde çok sayıda izleyiciler vardı. Büyükşehir Belediye Bandosu İzmir Marşı’nı çalmasıyla  izleyiciler coştular. Kamalı Fatma’nın yakınları, akrabaları, Şehit Aileleri ve Malûlleri Yardımlaşma Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Kent Konseyi Kadın Meclisi başkanları ve üyeleri de oradaydı. Saygı duruşunda duruldu, İstiklal Marşı söylendi.

 Anıtın açılışını Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü adına Başkan Yardımcısı Ramazan Akyürek gerçekleştirdi ve özetle şöyle dedi:

“Kadınlarımız Mehmetçikle birlikte düşmana karşı savaş verdi. Düşmanı kovdu, TC. Devletinin kurulmasında  hizmet verdi. Bu kahramanlarımızdan  biri de İstiklal Madalyalı Kamalı Fatma.  8 Mart Kadınlar Günü’nde Kamalı Fatma Anıtı’nın açılışını gerçekleştiriyor, onurunun yaşıyoruz. Hepimize hayırlı  uğurlu olsun… Bu kahramanlarımız sayesinde biz varız, yaşıyoruz. Hiçbir düşman karşımızda duramaz, duramayacaktır.”

Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun İzmir Marşını çalma  eşliğinde  kurdele kesildi, anıtın açılışı gerçekleştirildi. Halk coşkuyla, sevgiyle alkışladı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi