Ebe gümeci…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Ebe gümeci…

Bu içerik 45 kez okundu.
Reklam


Doğada kendi kendine yetişen, hemen hemen her yerde karşımıza çıkan ebe gümecinin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ebe gümecinin yaprakları sebze olarak, çiçekleri de ilaç olarak kullanılmaktadır.

Nisan ve temmuz ayları arasında, çoğunlukla parlak sarı çiçek açan otsu bitkidir. Özellikle şimdi baharın gelmesi ile birlikte taze olarak her yerde bulmak mümkündür. Şifa deposu sebzenin yemeği ilkbahar aylarında bolca tercih edilmektedir. Özellikle börek, poğaça, veya salata olarak tüketilir.

Yaklaşık 20-30 santimetre boyunda olan ebe gümeci kadifemsi bir yapısı vardır. Modern tıpta bazı ilaçlarda da kullanılan ebegümecini, kolaylıkla yol kenarlarında, tarlalarda, göl, su kenarlarında ve ormanlarda bulmak mümkündür.

Son yıllarda öneminin anlaşılmasıyla birlikte manavlarda, pazarlarda ve marketlerde de kolaylıkla bulunabilmektedir.

İçeriğinde protein, demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, selenyum, c vitamini gibi vitaminleri barındırır.

Saç, cilt, sindirim sistemi, solunum sistemine çok faydalıdır. Balgam toplanmasında, öksürük ve bronşitte, ses kısıklıklarında faydalıdır. Ateş düşürücüdür.

Mide ve bağırsakların çalışmasında faydalıdır. Kabızlığa iyi gelir. Çıbanlara lapa haline getirilip konursa faydalı olur. Bazı sağlık uzmanları ebegümecinin mide sağlığını koruduğunu savunur.

Vücuttaki akne, leke, sivilce, egzama gibi cilt hastalıklarının da geçmesine fayda sağlar. Ayrıca göz altında oluşan şişlikleri geçirmeye yardım eder.

Gargara olarak kullanılırsa ağız yaraları, bademcik iltihabı, boğaz ağrıları, faranjit gibi rahatsızlıklar için faydalı olur. Burun tıkanıklığına da fayda sağlar.

Taze olarak tüketildiği gibi, çiçekleri ve yaprakları ile çayı da yapılır.

Ancak hamileler için tavsiye edilmez. Ayrıca hamile kalmakta güçlük çeken bayanların ebegümeci bitkisinden uzak durmaları tavsiye edilir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi