hediye patlayan kutu

Araç kiralamak mı Araç satın almak mı?
Süreyya Uri

Araç kiralamak mı Araç satın almak mı?

Bu içerik 108 kez okundu.

Süreyya URİ

‘Araç kiralamak mı, yoksa satın almak mı daha karlı ya da daha fazla fayda sağlayan bir yöntem?’ diye sorsak hemen büyük çoğunluğumuzun aklına satın almak gelir. Çünkü satın aldığımızda bize ait bir menkulümüz oluyor ve onu bir kaynak olarak görüyoruz. Ancak uzun sürede onun için harcadığımız paralar ve aracımızın eskimesinden kaynaklanan değer kaybını hiç hesap etmeyiz. İşte bu sorunun en iyi yanıtını konunun uzmanı olan, kazancı ve kayıbı bilimsel, matematiksel yollarla açıklayan M. Orçun Hafızoğlu’ndan alabiliriz.

İnteraktif Pazarlama Zirvesi (İPZ), Anadolu toplantılarının birini daha dün Adana’da gerçekleştirdi. Piyasa ihtiyacının belirlenmesi, yatırımlar, kredi garanti fonu,   finansa ulaşma yolları konusunda sunumların gerçekleştirildiği toplantıda GarentaPRO Satış Müdürü B. Orçun Hafızoğlu, insan yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelen araçları satın almak mı, yoksa kiralamak mı daha avantajlıdır sorusunu yanıtladı.

Orçun Hafızoğlu’na göre; araçlarını satın almak yerine kiralayan firmalar  finansal kaynaklarını çok daha iyi değerlendiriyor. Araç satın alanlar uzun sürede zarar ederken, kiralayanlar ise önemli oranda fayda sağlıyor. 

Araç kiralayan ile satın alan kişinin finans tablosunu kar-zarar tablosuna dönüştürerek açıklama yapan Hafızoğlu,  araç satın almanın hiç de karlı bir yatırım olmadığını ortaya koydu. Sadece bu kadarla da kalmayan Hafızoğlu, önümüzdeki yakın gelecekte, araç ihtiyacı hissedenlerin yüzde 90’ından fazlasının, araç satın almak yerine araç kiralamayı tercih edeceğini iddia etti.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama