hediye patlayan kutu

Eskimesin eşyalar, yenilensin hayatlar…
Mehmet Emin Akçay

Eskimesin eşyalar, yenilensin hayatlar…

Bu içerik 149 kez okundu.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan güzel bir proje kentimize kazandırıldı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Cumhuriyet Halk Eğitim Merkezi tarafından yaşlı, bakıma muhtaç, kimsesiz ve zor durumda olan kişilere destek sağlanması amacıyla “Eskimesin Eşyalar Yenilensin Hayatlar” isimli bir proje hazırlamış.

Yüreğir ilçesi Kışla mahallesinde hükümlüler tarafından tadilat yapılarak kullanılabilir hale getirilen bir bina, yardımseverlerin katkılarıyla ütü, çamaşır yıkama, ve dikiş yapılabileceği bir atölyeye dönüştürülmüş.

İçerisinde overlok makinesi, sanayi tipi ütü, çamaşır ve kurutma makinesi olan atölyede Cumhuriyet Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta öğreticiler tarafından hükümlülere çamaşırhane görevlisi, ütücü, dolgu oyuncak bebek yapma ve giysi tadilatçılığı kursu da verilmiş.

Haklarında kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilenler ile cezalarının son 1 yılını denetimli serbestlik kapsamında çeken hükümlülerin, kişisel becerilerini geliştirmeleri, topluma kazandırılmaları, meslek edindirilmeleri ve sosyal faaliyette bulunmalarına yönelik hazırlanan proje ile bakıma muhtaç ve engellilerin çamaşırları evlerinden alınarak kurulan atölyede yıkanıp ütülendikten sonra kendilerine yeniden teslim edilecek.

Bunun yanında ihtiyaç sahiplerinin evleri boyanıp tadilat yapılacak, çocuklar için de eskimiş eşyalardan oyuncak üretilecek. Belediyeler tarafından tespit edilecek yaşlı, yoksul ve engellilerin çamaşırları hükümlüler tarafından evlerinden alınarak yıkanıp ütülenecek ve tekrar evlerine teslim edilecek.

Ayrıca Adana Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki kurumlarda oluşturulacak giysi toplama kutularında toplanacak ikinci el giysiler hükümlüler tarafından bu atölyede yıkama, ütüleme ve tadilat işlemlerinden sonra kullanılabilir hale getirilerek ihtiyaç sahiplerine verilecek.

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yetkilileri eşliğinde yapılacak ev ziyaretlerinde muhtaç kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda ev boyanması, tadilat ve onarım gibi işlemler meslek edindirilen sertifikalı hükümlüler tarafından yapılacak.

Ayrıca engelli hükümlülerce kumaş ve ikinci el eşyalardan üretilecek oyuncaklar, anaokullarına ve ihtiyaç sahibi çocuklara ücretsiz dağıtılacak.

Gördüğünüz gibi tüm toplum için çok yararlı bir proje olduğunu görüyoruz. Hemen hemen belki hepimiz bir kenarda kimsesiz, bakıma muhtaç birilerini mutlaka tanıyor ve görüyoruz. Artık o kişilerin böyle güzel projeler ile sevindirilmesi hepimizin takdir ettiği bir şeydir.

Emeği geçen başta Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan olmak üzere, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Cumhuriyet Halk Eğitim Merkezi ve belediye yetkililerine çok teşekkür ediyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama