hediye patlayan kutu

DÜNYA ŞİİR GÜNÜ ŞİİR DİNLETİSİ
Mehmet Demirel Babacanoğlu

DÜNYA ŞİİR GÜNÜ ŞİİR DİNLETİSİ

Bu içerik 137 kez okundu.

Adana Yaşam Sanat Derneği (Reşatbey Mah. Beşocak Cad. No:23, Arat Apt, zemin kat 9/A-Seyhan/Adana) Başkanı Mehmet Taşar öncülüğünde, dernek salonunda 21 Mart  Dünya Şiir Günü Şiir Dinletisi düzenledi. Sunuculuğu Demet Duyuler Doğan gerçekleştirdi, artsal müziği Kubilay Altuntaş verdi.

Dinletiye İstanbul’dan gelen Hatice Nayır, Karabük’ten gelen Hanifi Yiğittekin, Antalya’dan gelen Senem Açıkgöz ve çok sayıda dinleyici şiir sever katıldılar…

Bu yılın Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni Mimar Şair Yazar Cengiz Bektaş yazmış; Demet Duyuler okudu: “Şiir insanlığımızdır, dili, şiiri yaratır, öncülük eder. Çığlık, kalkışma, insancıl, sevidir, ozanın gerçek yaşamıdır …”

Alışılmış şiir dinletisi dışında; Zeki Karaaslan, Selda Kaya, Ruhan Mavruk, R. Semra Yücel, Neslihan Dağlı, M. Demirel Babacanoğlu, Jale Keskinkılıç, İsmail Arslan, İlhan Kemal, M. Gıyasi Aydemir, Durmuş Ali Özkale, Duran Aydın, Demet Duyuler Doğan, Şahin Taş, Coşkun Karabulut, Alişer Avcı, Ali Ozanemre şiirlerinden bir sergi oluşturuldu. Şiirler, Fahri İşlek, Neslihan Dağlı, Cihat Buluklu, İlkay Çınar tarafından seslendirildi.

Sonra Mehmet Türkmen “Merhaba” adlı şiirini okudu. Ardından bireysel şiir okuyanlar da oldu.

Şairlerin şiirlerden birer dize alarak harmanladım.

“Direniyor sabah güneşi/ Ey zamansız sonbahar/ Satır aralarında sus işaretleri/ Bir avuç gökyüzü altında/ Sonra bir şiir yaz bize/ Irnat seni bir insan gibi düşünüyorlar/ En güzel şiir/ Daha öpülmemiş bebek teniyle yaşamak/ Zifir bu geceden önce melanet biri/ Şehirler yalın ağdasız boyanmış/ Kahkahasında pembe karanfiller açılırdı gülüşlerinin/  Hep ölerek gider gitti mi/ Göğe dönük yüzüm alnımda güneş/ Nedir şiir/ Sen ele avuca gelmezdin bir zamanlar/ En güvendiğimiz yalnızlığımızdır/ Çok yılların öncesiydi bugünün/…”

Durmuş Ali Özkale, sazıyla, sözüyle; “Dost dost diye hayaline yandığım/ Niçin olmayayım niçin yanmayayım/ Dokunma keyfine/ Bu nasıl yüz/… adlı türkülerden bir demet sundu.

Bir genç bir küme arkadaşıyla avluda eğlenceye yönelik müzik dinletisi sundu…

Etkinlik, baştan sona ilgiyle izlendi, alkışlandı.

Yaşam Sanat Derneği hak etti teşekkürü.

22.03.2018, Adana

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama