Okumak…


Bu makale 2018-03-27 19:24:00 eklenmiş ve 2581 kez görüntülenmiştir.
Serhat Şanlı

Evet okumak en güzel alışkanlıktır bence… Kitap okumanın önemine değinmek, geleceğimiz çocuklarımıza okumayı sevdirmek için düzenlenen Kütüphane Haftası’na girdik.

Kütüphane Haftası, her yıl mart ayının son pazartesi başlayıp bir hafta boyunca devam eder. Bu yıl kutlanan 54. Kütüphane Haftası, 26 Mart ile 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kutlanacak.

Ülkemizde 1964 yılından beri kutlanan Kütüphane Haftası’nın bu yılki teması da ‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler’ olarak belirlendi.

Hafta boyunca, bizlere başta okumanın önemi, sevgisi anlatılır ve kütüphanelerimizin öneminin anlatıldığı kapsamlı etkinlikler yapılır.

Bu önemli haftada önemli bir konuya değinmek gerekir. Ne yazık ki okuma alışkanlığımız var diyemeyiz.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 2016 yılında 1 milli kütüphane, 1 137 halk kütüphanesi, 552 üniversite kütüphanesi ve 27 bin 280 örgün ve yaygın eğitim kurumu kütüphanesi olmak üzere toplam 28 bin 970 kütüphane var.

Milli Kütüphane kayıtlı üye sayısı 26 bin 996, halk kütüphanesi kayıtlı üye sayısı 1 milyon 697 bin 90 ve üniversite kütüphanesi kayıtlı üye sayısı 3 milyon 810 bin 634’dür.

Avrupa Birliği(AB) ülkelerine göre Halk Kütüphanesi sayısı olarak çok gerideyiz. AB'de ortalama 6 bin 300 kişiye bir halk kütüphanesi düşerken, bize ise yaklaşık 70 bin kişiye bir halk kütüphanesi düşüyor.  

Bugün Japonya’da her yüz kişiden 14’ü düzenli kitap okumaktadır. Bu rakam Avrupa birliği ülkelerinde yüzde 15, ABD’de yüzde 12’dir. Türkiye’de ise on binde birdir. Bir Fransız yılda 15 kitap okumaktadır. Japon 19-20 kitap okumakta, ancak Türkiye’de 6 kişiye bir kitap düşmektedir.

Adana’da 2017 yılı sonu itibariyle toplam 21 kütüphanede 339 bin 956 adet kitap bulunmaktadır. Kütüphanelere kayıtlı üye sayısı ise 29 bin 816’dır. Rakamlara baktığımızda okuma alışkanlığımızı da görüyoruz.

Bilinen bir gerçek ki, bilgi çağında yaşıyoruz. Ne kadar çok okursak o kadar bilgili oluruz. En doğru bilgiyi de kütüphanelerden, kitaplardan buluruz. Kitaplar tabi ki bilime giden yoldur diyebiliriz.

Kitap en sadık, en iyi dostumuzdur. Bir ailede büyükler ne kadar kitap okur ise, çocukları da o derece kitap okur. Kitap okumayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Boş zamanlarımızı televizyon başında, ya da internette geçirmek yerine kitap okumalıyız. Böylece çocuklarımız da bizleri örnek alarak kitap okuma alışkanlığı edinir. Çocuklarımıza kitap okumayı öğüt vererek değil, kendimiz örnek olarak alıştırmalıyız.

Son olarak Kütüphaneler Haftası çerçevesinde 28 Mart Çarşamba günü saat 14:00’te Atatürk Parkı’nda kitap okuma etkinliği düzenleneceğini belirtmek istiyorum. Tüm Adanalıları o etkinliğe davet ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri