hediye patlayan kutu

Şifa kaynağı ‘Yoğurt’
ALİ AKDENİZ

Şifa kaynağı ‘Yoğurt’

Bu içerik 134 kez okundu.

Ali AKDENİZ

Sofralarda binlerce yıldır yer alan yoğurdun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Günümüzde her geçen gün ayrı bir yararı olduğu tespit edilen yoğurdun en iyisi de tabi ki evde yapılan doğal yoğurttur.

Hangi sağlık uzmanına sorarsanız insan sağlığı için en önemli besinlerin probiyotikler olduğunu söyler. Şalgam, sirke, kefir, turşu ve yoğurt kültürümüzün değişmez, sofralarımızın vaz geçilmesi probiyotikler arasında yer alır.

Bunların arasında üç öğün tüketilebilecek olanı da tabi ki yoğurttur. Yetişkinlerin günde bir kase, çocukların ve yaşlıların günde en azından bir çay bardağı kadar ev yoğurdu tüketmeleri sağlık açısından çok yararlı olacaktır.

Yoğurt tam bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca içerdiği protein ve yararlı bakteriler ile de sağlığımızın dostu, sofralarımızın baş tacıdır.

Burada önemli olan, doğal, tabii olanıdır. Yapımı kolay olan yoğurdu mümkünse evimizde yapmalı, değilse de güvenilir yerlerde temin etmeliyiz.

İşin ticari bölümüne gelince içerisinde koruyucu gibi bir takım katkıların eklenmesi sağlığından çok zararı olacaktır. O nedenle mümkünse evde yoğurt yapmak daha iyi olacaktır. Bilinen bir gerçek ki katkılar içeriğindeki yararlı bakterileri yok eder.

Yoğurt hastalıklara karşı doğal bir kalkandır. Yoğurdun laktik asit içermesi, diğer birçok besinden ayıran en önemli unsurdur. Laktik asit bağırsak içi ortamı aside çevirerek, yani ortamın pH'ını düşürerek kanser yapıcı maddelerin üremesini önlerken, bağışıklık güçlendirici metabolitlerin de artmasını sağlar.

Kısacası yoğurdun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Eğer yoğurdun faydalarını saymaya kalksak, bir kitap yazabiliriz. Kime sorsanız farklı bir faydasını daha söyler. Sütü alıp evde kendi yoğurdunuzu yapmanızı tavsiye ederim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama