hediye patlayan kutu

Adana’nın imajı..
Süreyya Uri

Adana’nın imajı..

Bu içerik 108 kez okundu.

Tam da fuarların karnavalların yapıldığı bugünlerde hiç de istemediğimiz  olaylar yaşandı. İnternette dolaşan listeler, at eşek etiyle anılan restoranlar.. Asılsız da olsa, hiç bir resmi belgeye dayanmasa da, sinek küçük ama mide bulandırdı.

Dün ajanslara bir haber daha düştü.  Bir at arabasına yüklü olarak kesilmiş at ve eşek iskeletleri, bulundu.  Bunlar bulunanlar, ya bir de bulunamayanlar varsa? Tüketilenler, sağlığımızı tehdit edenler..

Bunu yapanlar hem Adana’nın imajını zedeliyor, hem de halk sağlığı ile oynuyor. Böyle bir manzara karşısında kuru da yaşın yanında yanıyor. Öyle ya vatandaş nasıl ayıracak, iyi ile kötüyü, dürüst ile sahtekarı.. Ayıramadığı için her ikisini de aynı kefeye koyup, aynı şekilde cezalandıracak ve belki bir süre kendisi de hayatından eti çıkaracak. Mutfağına hiç sokmayacak.

Bu haberler cezayı hiç hak etmeyen dürüst esnafı da olumsuz etkileyecek, belki adı kötü anılacak, ya da iş potansiyeli düşecek. İftira niteliğinde bir saldırı ile karşı karşıya gelecek.

Pekala bu olaylar nasıl önlenebilir?

İşte bunun için kafa yormamız gerekiyor. Bu noktada bir şeyler yapmamız gerekiyor. Halk sağlığını da bu kadar yakından ilgilendiren bu durum karşısında  yetkili kurumlar, sık sık, gizli olarak alınmış et numunelerini inceletip, sonuçlarını açık açık yayınlasalar. Böylece  hem iyiler, hem de kötüler ortaya çıkar.  Sağlığa aykırı iş yapanlar hakkında da ağır cezalar getirilse bana göre herkesin kafası rahat eder.   Hem restoranlar sağlıksız  etler kullanamazlar,  çünkü kontrollerin ne zaman kim tarafından yapılacağı belli değildir.

İnsanlar resmi kurumlardan gelen güvenilir sonuçları dikkate alırlar.  Üstelik  sadece bir kurum da yapmasın bu incelemeleri, Ayrı ayrı kurumlar birbirinden bağımsız biçimde aldığı numuneleri inceletip, sonuçlarını da yayınlasın.  Hem en kolayı hem de en güvenlisi bu değil mi sizce?...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama