Bir sevdadır Adana
Süreyya Uri

Bir sevdadır Adana

Bu içerik 149 kez okundu.

Sokaklar cıvıl cıvıl, kadını erkeği, genci yaşlısı, çocuğu Adana sokaklarını doldurdu. Vitrinler, sokaklar, ağaçlar, insanlar rengarenk, ışıl ışıl Adana’da. Hangi sokağa girseniz bir şenlik havası, hangi vitrine baksanız ‘Nisan’ ve ‘Portakal’ , hangi insana baksanız sevgi, hoşgörü, mutluluk kokuyor.

Mutlu ve coşkulu insanları, gülen yüzleri  konuk ediyor Adana sokakları. Bir başka oluyor Nisan’da Adana. Her yanı yemyeşil, her yanı mutluluk iksiri o koku.

Sokaklardan yükselen notalar dolduruyor kulakları. Kimi “Çanakkale içinde bir dolu çarşı” diyor, kimi kemanıyla  bütünleşen bir virtüözden ayrılıp da gidemiyor.

Canlı müziğe eşlik eden bir başka grup yerinde duramıyor.

Nereye baksanız sanat kokuyor, nereye baksanız hayat kokuyor Adana..

Adana’ya gelen konuklar kebap yiyor bir iskemlede ve torunlarına anlatacak anılar biriktiriyor cebinde. 

Bir adam yeniden aşık oluyor, saçlarına rengarenk taç takmış karısına, el ele, turunçları portakala benzetiyorlar hayretle.. 

Ve Atatürk Parkı’nda çimlere uzanıyor birileri, dünyada yalnız onlar var gibi.

 

NİSAN AYINA YAYILMALI

Karnavalın fikir babası Ali Haydar Bozkurt’a göre,  karnaval bir hafta sonuna sıkışmamalı, Nisan ayına yayılmalı. Haklı da.  İnsanları bu denli mutlu eden, bu denli kaynaştıran, insanların birbirine sevgi ve hoşgörüyle bakmasını sağlayan coşturan, Adana’nın ekonomisini, hatta yalnız Adana’nın da değil çevre iller, hatta en uzak illerin ekonomilerini canlandırmayı başaran  bu karnaval, üç dört günle sınırlandırılmamalı. Nisan ayına yayılmalı. Ancak organizede görevli kişiler bu işi öyle yapmalı ki; Nisan ayının hangi günü olursa olsun Nisan’da Adana’ya gelenlerin   şu üç dört günde aldığı keyfi almaları, şu üç dört günde bulduğu her objeyi, her lezzeti bulmaları  sağlanmalı.

 

GÜVENİN KENTİ ADANA

Adı fuarlar, festivaller, karnavallar ile anılan Adana; Türkiye ve hatta dünyanın her yanından gelen konuklarını ağırlıyor.  Hiç bir güvenlik sorunu yok. Herkesin mutluluğu gönlünce ve keyfince yaşayabileceği  güven  ve hoşgörü  kenti Adana...

Kültürün ve sanatın kenti , geçici bir heves değil, bir sevdadır, bir markadır Adana...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti