hediye patlayan kutu

MERSİN’DE NERMİN LEVENT RESİM SERGİSİ
Mehmet Demirel Babacanoğlu

MERSİN’DE NERMİN LEVENT RESİM SERGİSİ

Bu içerik 161 kez okundu.

 

 

Nermin Levent uzun yıllardır tanıdığım ünlü bir ressam. Resim yapıyor, atölye kuruyor, öğrenciler yetiştiriyor, Adana Ressamlar Derneği Başkanlığını yürütüyor, hiç boş zamanı yok. 05 Nisan 2018 günü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sanat Galerisi’nde resim sergisi açtı…


Sergi salonu oldukça kalabalıktı. Önceden bilgilendirdiğim şair yazarlardan Ferhat İşlek, Ali F. Bilir eşi Saadet Bilir,  Düziçi İlköğretmen Okulu’ndan öğretmenim Ali Uysal oradaydı. Ressam Nermin Hanım karşıladı bizi. Çok mutlu olduk. Kısa söyleşilerde bulunduk.

İzleyiciler karışımları (koteyl) yudumluyor, bir taraftan resimleri izliyorlar, bir taraftan da görüş-düşünce alışverişinde bulunuyorlar, yorum yapıyor resimler hakkında.

Biz de izliyoruz resimleri.

Duvarlarda büyük boyutlu tablolar. Biri güney duvarı baştan başa kaplamış. Her tabloda kadın  betimlemeleri… kadın duruşları… kadın bakışları… sıcak rengin albenisini sunuyor bize. Arılar bile kırlarda bahçelerde sıcak renkli çiçeklere konuyor…

Kadın figürlerinin çoğu gülümsemekten alınmış, donuk, boynu bükük, hüzünlü duruyorlar… Başkaldırıcı tavırlara sahip figürler  yok değil… El, beden, bakış, duruş devinimleri içtepileri açığa vuruyor.

Denebilir ki, erkek egemen yönetimin son bulması gerekiyor.

Nü tablolar da ağırlıktaydı.

İşte güney duvardaki boydan boya yer alan tablo. Kadınların boyunduruktan çıkmak istediği devinimler betimlenmiş. Kadın erkek simgelerine de yer veriliyor. Potreler de o ölçüde yer alıyor.

Geri fonda  iç tepilerin patlayacağı işaretleri görülmüyor değil. Bu tepiler, kadının da bir insan olduğunu benimsetecekler toplumlara. Ne öyle iki de bir kadın öldürümleri, tecavüzler… vay sen beni sevdin sevmedin kavgaları? Bitsin, yaşam güzelleşsin.

Ressam, tablolarıyla toplumsal bir yarasya değinmiş.

İyileştirilmeli değil mi?

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama