Araç sayısı artıyor…
Serhat Şanlı

Araç sayısı artıyor…

Bu içerik 90 kez okundu.

TÜİK verilerine göre şubat ayı sonu itibarıyla Türkiye’de trafiğe kayıtlı toplam 22 milyon 377 bin 559 adet araç bulunuyor. Bunların yüzde 54,3’ünü otomobil, yüzde 16,4’ünü kamyonet, yüzde 13,9'unu motosiklet, yüzde 8,3’ünü traktör, yüzde 3,8’ini kamyon, yüzde 2,1’ini minibüs, yüzde 1’ini otobüs, ve 0,2’sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturuyor.

Adana’da şubat sonu itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısı ise 640 bin 466 adet olarak gözüküyor. Adana’da trafiğe kayıtlı taşıtların yüzde 50,7’sini otomobil, yüzde 20’sini motosiklet, yüzde 15,5’ini kamyonet, yüzde 8,1’ini traktör, yüzde 3,1’ini kamyon, yüzde 1,7’sini minibüs, yüzde 0,8’ini otobüs ve yüzde 0,2’sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturmaktadır.

Evet. Türkiye’nin yollarında 22 milyondan fazla araç var. Adana’da da 640 bin araç var. Her geçen gün trafiğe yeni araçlar katılıyor. Ancak bu araçlar için yol ve park yeri var mı?

Birçok kentte park yeri sorununu ve yol sorunu olduğunu hepimiz biliyoruz. Evinin önünde ya da gitmek istediği herhangi bir işyerinin yakınında park yeri bulamayan sürücüler genellikle aracını park etmenin yasak olduğu alanlara park ediyor. Sonrasında ya aracı çekiliyor, ya da ceza yazılıyor.

Yolların ve park yerlerinin yetersizliği nedeniyle genellikle insanlar yolda, araçlar da kaldırım da oluyor. Yolların yetersizliğinden sıkışan trafik, özellikle büyük kentlerde hayatı çekilmez kılıyor.

Her gün televizyonlarda yeni yeni araçların reklamı yapılıyor. Krediler ile araç verelim diye bangır bangır reklam yapılıyor. Ancak bu kadar aracın park yeri ve yol sorunu nasıl olacak diye kimse düşünmüyor. 

Araç satanlar ile bina yapanlar bu kontrolsüz şekilde artışın sonrasını düşünüyorlar mı acaba? Sanmıyorum. Herkse kendisine getireceği gelire bakıyor.

İnsanlarımıza da bakacak olursak sabah ve akşam saatlerinde ana yolları bir izleyip görmenizi isterim. Yoldan geçen araçların yüzde 90’ından fazlasında sadece sürücünün kendisi var. Evet. Yani koca araçta sadece bir kişi bulunuyor. Ondan sonra sıkışan trafik sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz.

Neden toplu taşıma araçlarını kullanmıyoruz acaba* Bunu hiç düşündünüz mü? Onca giden yakıt, araç bakım, eskiyen yıpranan yollar.  Hep masraf. Kimsenin düşündüğü yok.

Evet. Araç sayısı her geçen gün artıyor. Sevindirici mi, yoksa üzücü mü? Sonrasını düşünüyor musunuz? Bir düşünün bence…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti