hediye patlayan kutu

Yoğuşmalı kombi…
Emre Ekici

Yoğuşmalı kombi…

Bu içerik 131 kez okundu.

Her geçen gün artan nüfus ile birlikte enerji ihtiyacı da artmakta, beraberinde insanları alternatif çözümler üretmeye itmektedir. Bunu yanında küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi sorunlar daha temiz, uzun vadeli ve düşük maliyetli enerji üretimi için seçenekler bulmaya zorluyor.

Günümüzde enerjiye olan talep artışını karşılamak için fosil yakıtlar üzerindeki baskı, beraberinde ciddi çevre sorunlarını da yaratmaya başladı.

Fosil atıkların kullanılmaya başlanmasıyla, insanoğlu sanayi devrimini başlattı. Özellikle sanayi yatırımları, son 50 yıldır gelişen teknoloji ile birlikte yaşam konforuna yapılan yatırımları artırdı ve elektrik ihtiyacını da aynı şekilde yükseltti. Ancak birçok ülke halen elektriğini bir bölümünü dışarıdan ihraç ediyor.

Her geçen gün kömür, petrol ve doğalgaz tüketimi hızla artarken, beraberinde havadaki karbondioksit oranını da yükseltmektedir. Dolayısıyla insanoğlu için daha çevreci ürünler yapmakta ve tüm çalışmalarını bu bağlamda yapmaktadır.

Ayrıca fosil yakıt kaynaklarının önümüzdeki elli yıl içinde tükenme gibi bir sorunda insanoğlunu bekliyor.

Avrupa Birliği 2015 yılından bu yana Erp (Energy Related Products-Enerji ilişkili Ürünler) yönetmeliğini devreye soktu. Yönetmelik ile yoğuşmasız hermetik (konvansiyonel) kombi ve kazanların ithalatı ile üretimi yasaklandı ve yerine verimlilik değerleri daha yüksek, NOx (azot oksit), CO (karbonmonoksit) ve CO2 (karbondioksit) gibi atık gaz oranları daha düşük olan, piyasada ‘yoğuşmalı’ olarak bilinen kombi ve kazanlar üretiyor.

Ülkemizde de geçen 3 yıllık süreç içerisinde gerekli alt yapı hazırlanarak, 21 Nisan 2018 tarihi itibariyle, konvansiyonel) kombi ve kazanların ithalatı ile üretimi yasaklanacak.

Yoğuşmalı kombi evin izolasyon ve coğrafi konumuna göre yüzde 25 hatta yüzde 35’lere kadar tasarruf sağlayabiliyor.  Yoğuşmalı kombinin verimi klasik kombilere göre daha yüksektir. Düşük baca gazı sıcaklıklarına sahiptir. Ayrıca daha düşük emisyon oranları ile daha çevrecidir. Konvansiyonel kombilere kıyasla daha güvenli olan yoğuşmalı kombilere geçiş süreci ile sağlanacak yüzde 25'lik tasarruf demek, her kullanıcının faturasının yüzde 25 daha az gelmesi demektir.

Ayrıca yoğuşmalı kombi, standart kombiye göre daha düşük gaz sarfiyatı yapacağından ilk yatırım maliyetini, kullanıma göre değişkenlik göstermekle birlikte, 2-3 yıl gibi kısa bir sürede kendinin amorti edecek olup, ekonomik ömrü süresince daha az doğalgaz faturası ödeyerek kara geçebilirsiniz.

Günümüzde artan enerji ihtiyacı ve çevre kirliliğini önlemede önemli olan yoğuşmalı kombiler, ekonomik ve hem çevreci olduğundan en azından yeni kombi alacaklar buna dikkat etmelidir. Mevcut kullanıcılar da tasarrufu hesaplayarak değiştirmelidir.

Bu dünya hepimizin. Onun için daha iyiyi ve daha çevreci ürünler tercih etmeliyiz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama