hediye patlayan kutu

El sanatları…
Serhat Şanlı

El sanatları…

Bu içerik 94 kez okundu.

Bin bir emekle tamamen el yapımı, saf, doğal ve sağlam malzeme ile yapılan el emeği, göz nuru ürünler, el sanatlarının bir göstergesidir.

Her ne kadar günümüzde gelişen sanayi ile birlikte bulmak zor olsa da, o güzelim paha biçilmez el sanatlarını koruyan, kollayan ve üretimine devam edenleri görmek tabi ki bizleri sevindiriyor.

Evet. El sanatları…

Hepimiz bir yerlerde el emeği, göz nuru el sanatlarından örnekler gördüğümüzde mutlaka almak ister, eskiler de hep ‘Nerde o güzelim şeyler’ diye dert yanarlar. Sonrasında alır ve evin bir kenarında süs eşyası olarak kullanır.

Aslında el sanatları insanoğlunun doğuşundan beri var olan bir olgudur. Sanayi devrimi başlayalı daha kaç yıl oldu? İnsanoğlu her şeyini kendi yapar ve kullanır. Yaptığı eşyalar da kaliteli ve sağlam olur. Ancak gelişen teknoloji tek tek o güzelim el sanatlarını bir bir alıp götürdü. Artık birçoğu mazide kaldı.

Şimdi bazı illerimiz o değerli hazinelerimizi yeniden ortaya çıkarmak ve yaşatmak için bazı etkinlikler düzenliyor. Zaten o etkinlikleri gidip gören o güzelliği, kaliteyi ve sanatı yerinde inceleyen bir daha kendisini ondan alamıyor.

Adana ilimiz de bu bağlamda güzel bir festival düzenliyor. Bu yıl üçüncüsünü yaptığı Geleneksel El Sanatları Festivali nihayetinde dün başladı ve üç gün sürecek.

Festivalde, sergi ve atölye çalışma alanları, deri el sanatları, çini, ebru, katı, kâğıt rölyef, kâğıt telkâri, Hüsn-i Hat, mozaik sanatları, mekanik saat yapımı, Osmanlı cilt sanatı, kitre bebek yapımı, ahşap oyma, yaprak oyma, folklorik kıyafet, iğne oyası ve kanaviçe alanlarında birçok çalışmalar yer almaktadır.

Gidip görmenizi mutlaka öneririm. O güzelim ele emeği, göz nuru ürünlerin nasıl yapıldığını, kalitesini ve güzelliğini gidip yerinde görün. Hayran kalacağınızdan eminim. Ayrıca mutlaka kendinize ve ya bir sevdiğinize verebileceğiniz birer hediye alacağınız da garanti.

Evet. 3. Geleneksel El Sanatları Festivali başladı. Mutlaka gidip görün…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama