hediye patlayan kutu

BEŞİKTAŞ HAKLI
ZEKERİYA ŞAHİN

BEŞİKTAŞ HAKLI

Bu içerik 154 kez okundu.


Türkiye Kupası yarı final maçının ilk ayağı malumunuz üzere Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynandı. Maçın 57. Dakikasında sahaya atılan bir cismin Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in kafasına isabet edilmesi, Güneş’in “Can güvenliğim yok” diyerek soyunma odasına gitmesi nedeniyle karşılaşma 57. Dakikada ve skor 0-0 iken tatil edildi.

Sonra Futbol Federasyonu maçın 2 Mayıs’ta oynanmasına karar verdi.

Şimdi suçlu kim?

Türkiye’de spor camiası bu soruya kilitlendi. Federasyon nasıl bir karar verecek? Fenerbahçe saha içi güvenliğini sağlayamadığı için hükmen yenik mi sayılacaktı? Yoksa “Can güvenliğimiz yok” diyerek soyunma odasının yolunu tutan Beşiktaş  hükmen yenik mi sayılacaktı?

Birbirine karışmaması gereken olaylar, birbirine karıştırılmak istendi. Sonunda siyasiler de olayın içine daldı. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli bile çıkıp “ Bu maç kaldığı yerden devam etmeli” diye bir çıkış yaptı.

Ardından da Federasyon maçın kaldığı yerden oynanmasına karar verdi.

Bunun üzerine de Beşiktaş maça çıkmama kararı aldı.

Bence Beşiktaş haklı.

Tabi bu gelişmelerden önce spor medyası da fikir üstüne fikir yürüttü. Yok Fenerbahçe suçlu dedi, yok Beşiktaş’ı suçlu gösterenler oldu.

Oysa kurallar gayet açık değil mi?

Böyle bir olay Avrupa’nın herhangi bir kentinde meydana gelse, ev sahibi takım hükmen yenik sayılır mı, sayılmaz mı?

Avrupa bunu teke düşürmüş ve böylesine apaçık bir olayda ev sahibini hükmen yenik sayardı.

Kurallar bellidir. Kaideler vardır. Görüntüler vardır. Saha müşahidi vardır. Spor basını doğru üzerine kilitlenmeliydi. Futbol Federasyonu madem ki UEFA’ya bağlı. O zaman da kuralları harfiyen uygulamalıydı.

Eğer bir futbol maçı kurallara göre oynanmayacaksa, o zaman hakeme, saha gözlemcisine, güvenlik görevlisine ne gerek var?

İki takım çıksın oynasın. Gücü yeten diğerini al aşağı etsin. Bu olmuyorsa, kör döğüşünden sonra biri çıksın “Bu maçın galibi şu takım.” desin, olsun bitsin.

Bir spor müsabakasına bir siyasi parti liderinin “Maç kaldığı yerden oynanmalıdır.” şeklindeki açıklamasının da son derece üzüntü verici bir olay olduğunu söylemek gerekir.

Biz etkin ve tarafsız bir şekilde kuralları uygulayamazsak daha çok maçlar yarıda kalır. Kulüpler üzülür, taraftarlar büyük bir üzüntüye kapılır ve bu işin sonu da gelmez.     

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama