Değişim zamanı
Serhat Şanlı

Değişim zamanı

Bu içerik 10 kez okundu.
Reklam


Geçtiğimiz sezon küme düşme hattına kadar düşen ve son maçta TFF 1. Lig’de kalmaya adeta şampiyonmuş gibi sevinen bir takım karşımızdaydı. En son 1994-1995 sezonunda Süper Lig'de mücadele eden Adana Demirspor, yine aynı sezon bir alt lige düştü. İki sezon öncesi Süper Lig’in kıyısından dönmüştü. Son yılların en kötü dönemini geçiren köklü kulüp, daha iki yıl öncesinden Süper Lig biletini kaçırdığına yanarken, bugün kümede kalmaya sevinir hale geldi.

Bu yıl da yapılan o kadar yeniliğe rağmen değişen bir şey olmadı. Yine aynı hikâye bu sezon için de geçerli diyebiliriz. Her sezon başı yapılan değişiklikler, taze kan derken, Demirspor sil baştan yönetim, teknik heyet ve oyuncuları değişti.

Çok para harcanmadan genç bir kadro kuruldu. Kimin kaç paraya alındığı hiç açıklanmadı. Belki ucuza alınmış olabilirler ancak, belki de alınacak tepkilere karşı bu gizlenmiş olabilir.

Sezona Teknik Direktör Giray Bulak ile başlandı, ardından sırayla, geçici olarak Gürcan Aday, sonrası Timuçin Bayazit ve en son olarak Mustafa Uğur takımın başına getirildi.

Ancak şöyle geride kalan 33 maçlık serüvene baktığımız zaman çıkan sonuçlar pek iç açıcı görünmüyor. 33 maçta 11 galibiyet, 7 beraberlik ve 15 mağlubiyet. Atılan 43 gole karşılık yenilen 46 gol ve toplamda alınan 40 puan.

Aslında kadro çok kötü değil, kulübün içerisinde bulunduğu maddi sorunlar onları ister istemez psikolojik olarak mutlaka etkilemiştir. Ayrıca genç kadro uyum sorunu yaşayabilirler.

Hem sezon başı, hem sezon arasında transfer tahtası sorunu, oyunculara maç başlarının verilmemesi derken tüm olumsuzlukları bir araya getirecek olursak Adana Demirspor’un böyle bir sonuca gitmesinin nedenlerinin de görmüş oluruz.

Bu kadar olumsuzluğa rağmen Mustafa Uğur’un yılmayarak, oyuncuları kenetlenip takımı ligde bırakma başarısını göz ardı etmemek gerekir. Daha önce de Adana Demirspor’u çalıştıran tecrübeli teknik adam 40 maçta 20 galibiyet almıştı. Bu sezon da elindeki yetersiz imkanlar ile 13 maçtır takımın başında ve 19 puan topladı.

Mustafa Uğur hocamızı bu bağlamda tebrik etmek gerekiyor. Eminim daha iyi imkanlar ile önümüzdeki süreçte daha iyi bir Adana Demirspor göreceğimize eminim.

Zaten Mustafa Uğur hoca, Altınordu maçı sonrası, böyle büyük bir camianın hedeflerine ulaşması için mutlaka baştan aşağı yenilenmesi gerektiğinden bahsetti. Bence çok doğru söylüyor.

Ancak burada en önemlisi kulübe kalıcı bir gelir elde etmek gerekiyor. Birilerinden beklenecek gelir ile bu lig yürümez. Süper Lig ise hiç yürümez. Oyuncu ve teknik heyete öncelikle maddi açıdan garanti vermek gerekir.

Adana Demirspor taraftar açısından hiçbir sıkıntı yaşamıyor ve yaşayacağını da sanmıyorum. Zaten en son Altınordu maçında hepimiz gördük. Bu taraftar grubunu tüm dünya iyi bilir. İyi günde, kötü günde her zaman kulübünün yanında olan, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen taraftarlar gibi kentin dinamikleri de bu konuda feragat etmeli, her türlü desteği vermelidir.

Evet. Adana Demirspor için bu sezon sona erdi. Gelecek yıl yine büyük bir yarış içerisinde olacaklar. Şimdiden gelecek sezon için çalışmaların yapılması ve artık bu büyük kulübün Süper Lig’e çıkması için tüm kentin birlik içerisinde olma zamanı gelmiştir.

Adana Demirspor için artık değişim zamanı…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi