hediye patlayan kutu

Emekliye ikramiye…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Emekliye ikramiye…

Bu içerik 118 kez okundu.


Her çalışanın hayalidir emeklilik. İnsanoğlu, gençliğinde çalışıp, geçimini devam ettirirken çoluk çocuğun geleceğini sağlıklı bir şekilde sağladıktan sonra, küçük bir kasabada, ya da deniz kenarında kimseye muhtaç olmadan sakin bir hayat hayali ile yaşar.

Ancak bunu herkesin yapması günümüzde tabi ki mümkün değildir. Gelişen teknoloji ve artan dünya nüfusu ile birlikte tüm insanlığın aynı şartlara yaşaması çok zor. Bugün refah düzeyi yüksek kişilerin, düşük olanlara oranını aşağı yukarı hepimiz görüyoruz.

Bugünün emeklileri, yani dünün çalışanı olan emeklilerin de rahat yaşama hakları vardır. Eğer ömrümüz yeterse yarın bizlerde emekli olacağız ve bizlerinde istekleri tabi ki rahat bir emeklilik yaşamak.

Emeklilerimize bu rahat yaşamı kimseye muhtaç olmadan yaşamayı da sağlamak devletin sorumluluğudur. Birçok Avrupa ülkesi hem normal çalışma koşullarında, hem de emeklilik döneminde vatandaşlarını rahat yaşatmak için gerekli önlemleri uzun vadeli yaptığı planlar ile sağlamış gözüküyor.

Ancak 8 milyar civarında olan dünyanın ne kadarı bu şekilde yaşıyor? Bunu düşünmek gerekir.

Ülkemizde 12 milyonun üzerinde emekli var. Bunlara gaziler, şehit yakınları, köy korucuları ve genç dönemlerde hiçbir sosyal güvencesi olmadığından emekli olamayan ve 65 yaş üstü emeklilik aylığı alanları da eklersek bu sayı daha da büyüyor.

Emeklilerimiz her yıl acaba yılbaşında, bayramda, ikramiye alacak mıyız diye düşünür durur. Yine Ramazan ayına günler kala beklenti içerisine giren emeklilerimize Başbakan Binali Yıldırım’dan müjdeli bir haber geldi.

Başbakanımızın verdiği müjdeye göre, her yıl Ramazan bayramı ve Kurban bayramı öncesi emeklilerimize biner lira bayram ikramiyesi verilecek.

Tabi sadece normal emeklilere değil, bunların yanında gaziler, şehit yakınları ve köy korucularına da bayram ikramiyesinin verileceğini söyledi. Bu haber emeklilerimiz için sevindirici bir haber oldu.

Çok sevindirici olan ikramiye müjdesi bir nevi de olsa sıkıntılarına merhem olacaktır. Çünkü her emekli yüksek maaş almıyor. Yüksek alan da var, düşük alan da. 

Ayrıca emekliliği olmayan, yaşlılık aylığı alanlara da 266 lira olan aylığı 500 liraya çıkarılacak. Yani üç ayda bir 1500 lira para almış olacaklar.

Hayırlı olsun diyor ve bunun yasalaşmasını diliyoruz.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama