Harman Sergisi
Emre Ekici

Harman Sergisi

Bu içerik 197 kez okundu.
Reklam

Ülkemizde 1945 yılında eğitim vermeye başlayan Olgunlaşma Enstitüleri günümüzde sayıları 20 civarındadır. Amaçları geleneksel el sanatlarını tanıtıp, gelecek kuşaklara aktarmak olan Olgunlaşma Enstitüleri, en iyi meslek edindirme kurumlarımızdandır.

Adana’da ilk 1972 yılında kurulan Olgunlaşma Enstitüsü, bugün 2 binden fazla kursiyer ve öğrenci kapasitesi ile tam gün ve tam yıl hizmet veren ülkemizin önemli kurumları arasındadır.

Kurulduğu günden beri binlerce kişiye meslek öğreten, iş sahibi yapan, kültürümüzde önemli yeri olan el sanatlarını gün yüzüne çıkarıp koruyan ve gelecek kuşaklara aktaran Adana Olgunlaşma Enstitüsü, bu yıl çok önemli sergiye imza attı.

Müdiresi Meral Altınkaya önderliğinde bu yıl tarihimizde önemli yeri olan ‘Kilim Motifleri’ teması ile bir proje hazırlayıp Adanalılara sundular.

Evet. Bu yılın teması ‘Kilim motifleri’. Binlerce yıllık kültürümüzün yansıtıldığı kilim motiflerini, geleneksel el sanatları tekniğiyle elbiselere, ahşap, kuyum, nakış, rölyef, giyim, seramik, sanat tasarım atölyelerinde farklı bir şeklide uyarlayarak ayrı bir güzellik ortaya çıkardılar.

Ortaya çıkardıkları eserleri de 75. Sanat Galerisi’nde halkımıza sundular. Adanalıların bu güzel eserleri gidip görmelerini tavsiye ederim.  Anadolu yöresindeki kilim motifleri ile Çukurova Bölgesi kilim motiflerinin, benzeyen yönlerini araştırıp 50’ye yakın motifin derlenerek uyarlandığı o güzelim eserleri mutlaka görmelisiniz.

El emeği, göz nuru il yapılan ürünleri görünce tarihte bir yolculuğa çıkacağınıza eminim. 6 Mayıs Pazar gününe kadar açık olacak olan ‘Harman’ sergisini kaçırmayın. Ayrıca Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün müze ve sergi salonu da var. Sergiyi kaçıranlar gidip orada da muhteşem eserleri görebilir.

Tüm emeği geçenleri tebrik etmek gerekir. Elinize sağlık.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadirlili kadın ressamlar Adana'da sergi açtı
Kadirlili kadın ressamlar Adana'da sergi açtı
Gluten
Gluten "herkes için zehir" değil