Adana karpuzu...
Serhat Şanlı

Adana karpuzu...

Bu içerik 47 kez okundu.
Reklam

 

Yaz mevsimine doğru yavaş yavaş yaklaşılırken, yazın meyvelerini de reyonlarda görmeye başladık.

 

Hatta Adana’nın meşhur karpuzu bile marketlerdeki yerini almaya başladı. Geçtiğimiz hafta büyük seralarda yetiştirilen karpuzların hasadı kent protokolünün katıldığı bir törenle başlamıştı. Muhtemelen şuan satılan karpuzlar onlardır. Mayıs ayının sonuna doğru da normal sera karpuzları da piyasaya olacaktır.

Özellikle bilinen, tanınan marketlerde gerçekten iyi ve kaliteli karpuzları görebiliyoruz. Son bir haftada iki kez karpuz aldım ve iyi çıktı. Ancak hafta sonu pazardan aldığım karpuz iri olmasına rağmen daha olmamıştı.

Burada aklıma gelen acaba birileri karpuzlar daha tam olgunlaşmadan fiyatlar yüksek diye piyasaya mı sürüyor. Umarım öyle değildir.

Biliyorsunuz her yıl karpuz hasat döneminde bazı üreticilerin ham karpuz piyasaya sürmelerinden dolayı vatandaşların Adana karpuzuna bakış açısı değişti. Bu yanlış davranış ham karpuz satanın hem kendisine, hem de diğer üreticilere büyük zarar veryor. Bugün Türkiye’de turfanda karpuz hasadının ilk yapıldığı yer Adana’dır.

İnsanlar yılın ilk karpuzunu Adana’dan alıyor. Eğer ham karpuzu başka illere gönderirseniz size olan güven karsılır. Lütfen bu konuda daha duyarlı olun. Ülkemizin en önemli tarım bölgesi olan Çukurova’da üretilen karpuz bence “EN İYİ” karpuzdur.

Burada tarım il müdürlükleri ve ziraat odalarına önemli iş düşüyor. Son yıllarda karpuz timleri bu konuda iyi işler yaptı. Umarım çalışmaları bu yıl da devam eder. Ayrıca denetimlerin arttırılması sonucu hem karpuzların piyasaya girmeleri engellenecektir.

Evet. İnsanları kandırmaya çalışmayalım. Ürünleri yerinde ve zamanında hasat etmek hepimizin yararına olacaktır.

Hayırlı işler. Bol kazançlar dileğiyle.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi