hediye patlayan kutu

Trafikte dikkatli olalım…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Trafikte dikkatli olalım…

Bu içerik 149 kez okundu.

Her yıl Mayıs ayının ilk cumartesi Trafik günü ve devamı Trafik Haftası olarak kutlanır. Trafik Haftası’nın amacı da trafik bilincinin oluşturulması, trafik güvenliği konusunda farkındalık oluşturmaktır.

Ancak her geçen gün tüm dünyada trafik kazalarından dolayı binlerce insan hayatını kaybediyor. Şöyle son yılın istatistiklerine baktığımız zaman acı tabloyu görebiliyoruz.

Ülkemizde son 10 yılda 11 milyon 361 bin 191 kaza meydana geldi ve bu kazalarda 47 bin vatandaşımız hayatını kaybetti, 2 milyon 460 bin 675 kişi ise yaralandı.

İçerisinde bulunduğumuz 2018 yılının ilk 3 ayında ise 94 bin 47 trafik kazasında 722 kişi hayatını kaybederken, 60 bin 90 kişi de yaralandı.

İşte tablo ortada. Her ne kadar tüm medya organlarında, okullarda, her köşede uyarılar yapılsa da kazaların önüne bir türlü geçilemiyor. Bugün tüm yollarda, her kavşakta, televizyonda uyarı tabelası var. Tabi bunlara uymak hepimizin en öneli görevidir.

Tabi kurallar sadece araç kullanırken değil, yaya iken de uymak gerekir. Bugün bir bakıyorsun elinde telefon dış dünya ile bağını koparmış yolda gidiyor. Ne kadar tehlikeli iş yaptığının farkında bile değil. Ayrıca çoğu da muhabbet görüşmeleri. Bir kenarda durup görüşmenizi yapmak güvenlik açısından yararınıza olacaktır.

Sürücülerde araç kullanımında çok dikkatli olmalıdır. Başta yayalara yol verme konusunda çok hassas olmalıdır.

Trafik kurallarına harfiyen uymalıdır. Emniyet kemeri takmadan yola çıkmamalıdır. Daima araç kontrol edilmeli, bakım ve onarım geciktirilmemeli.

Yollardaki hız limitlerine mutlaka uyulmalı. Yollarda hatalı sollamalardan kanılmalıdır. Araçta cep telefonu kesinlikle kullanılmamalıdır. Uzun yola çıkacaklar uykusuz kalmamalı, yeterince dinlendikten sonra gitmelidir.

Can güvenliği hepimiz için önemlidir. Lütfen dikkatli olalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama