Karnaval harikaydı ama...
Süreyya Uri

Karnaval harikaydı ama...

Bu içerik 4 kez okundu.
Reklam

Nisan ayının başında Portakal Çiçeği Karnavalı yaşadı Adana.. Bir şanssızlıktı ki; bu yıl kış erken bitti, havalar erken ısındı ve portakallar erken çiçek açtı. Yani o insanı başka dünyalara götüren  mis  kokular erken yayıldı Adana sokaklarına  ve karnaval yapıldığında neredeyse koku kalmamıştı  bile.

Bütün bunlara rağmen muhteşem bir karnaval oldu. Yurt içi ve yurt dışından Adana’ya gelenlerle dolup taştı Adana. Muhteşem coşku bütün Adana’yı sardı.  Biz bir kokuya davet etmiştik insanları, tanıtımını da çok iyi yaptık ve insanlar davetimizi kırmadı, geldiler. Biz bir sorumluluk yüklendik ve bundan sonraki sorumluluğumuz çok daha büyük. Biz bu muhteşemliği sürdürülebilir kılmak zorundayız. İşte bu yazı tam da  bunun için.

Bu muhteşemlik, sokaklara taşan bu büyük coşku yanında eksiği de var mıydı karnavalın,  elbette vardı.  Ama o muhteşemliği karşısında sözü bile edilmezdi. Fakat biz yine de gördüğümüz, hissettiğimiz eksikleri yazacağız bu köşeden. Yazacağız ki muhteşemlikten bir şey kaybetmeyelim. Yazacağız ki herkes için rutine dönüşmesin bu karnaval ve her yapıldığında ayrı bir heyecan yaşatsın katılanlara...

Karnaval için başka başka kentlerden Adana’ya gelenlerden duydum. Şöyle diyorlardı:

“Uçağımız Adana’ya ilk indiğinde hayal kırıklığı yaşadık. Sanki geldiğimiz yer bir karnaval şehri değildi.  Ama sonra kente geldiğimizde fikrimiz değişti, çok eğlendik, iyi ki gelmişiz...”

Hava alanı beklendiği gibi değilmiş dışarıdan gelenler için. Mesela uçaktan ilk inenler çiçeklerle karşılanabilirdi,  alanın içi portakallarla, portakal çiçekleriyle süslenebilirdi.  “Karnavalımıza Hoşgeldiniz” yazısı ile karşılanabilirdi konuklarımız. Her gelene yakasına takabileceği küçücük bir karnaval hediyesi çiçek verilebilirdi. Bir ekip hava alanında oynayabilirdi, ya da davullar çalabilirdi vs. vs.  

Sadece hava alanı için mi geçerli bu?  Karayoluyla Adana’ya gelenler için de benzeri şeyler düşünülebilir. Bir de karnaval sadece belli noktalarda kalmamalı, biraz daha yayılmalı sokaklara diye düşünüyorum.

Sonra Adana’ya her geldiğinde farklı şeyler görmeli insanlar.  Üretilen her ne ise daha da gelişmeli, daha da güzelleşmeli, kalitesi artmalı ve hatta hiç düşünülmeyen düşünülmeli, hayata geçmeli.

Yani her gelişinde ayrı bir heyecan yaşarsa insanlar, yani yaşananlar hep bir öncekinin düşünülmemişi, bir öncekinin eksiğinin tamamlanmışı, bir öncekinin farklısı olursa  biz bu karnavalı sürdürebilir ve çok daha iyi noktalara taşıyabiliriz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi