hediye patlayan kutu

AÇS’DE NESRİN IŞIK SERGİSİ
Mehmet Demirel Babacanoğlu

AÇS’DE NESRİN IŞIK SERGİSİ

Bu içerik 121 kez okundu.

 

Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi (AÇS)’de Ressam Nesrin Işık 08.05.2018 günü, 12. Kişisel resim sergisini açtı. Yapıtlar, camsal rölyef, resimlerden oluşuyor…

Işık, Adana doğumlu. 2006’da ÇÜEF Resim Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Aynı ünüversitede bir yıl lisans eğitimi gördü.

Sanatçı, kendi adına kurmuş olduğu Poseca Sanat Atölyesi’nde resim seramik, porselen sanatları tasarları çalışmasını sürdürmekteyken 2017’de N Sanat Merkezi (Nermin Levent  Sanat Merkezi)’ne taşındı.

Tablolara baktığımızda daha çok kadın portrelerinin ağırlıkta olduğunu görmekteyiz. Bu tablolarda sıcak ve soğuk renklerin güzelliğini yakalayabilirsiniz.

Potrelerin genel özelliği hüzünlü olmalarıdır.

Neden hep kadınlar hüzünlü, baylar değil, sorusunu sormadan edemiyorum.

Bence kadınları hüzünlü olan toplumların bayları da hüzünlüdür.

Nesrin ışık tabloları içinde bayların da hüzünlü olduğunu gösteren bir örnek vermiştir…

Sosyolojik yansımaları içeren kimi tabloları görelim:

Bakınız şu tabloya; bir kadın rölyefi, somurtmuş bir çocuk gibi duruyor… yaşam onu o denli örselemiş ki, işin içinden çıkacak bir yol bulamıyor izlenimi alıyorum.

Şu da karşımda duran bir kadın başı, yüzü örtülü, göz, kaş, ağız çok belli değil. Fırçayla betimlenmiş bir baş/portre, öylece bakıyor gibi bize. Geleneksel bir Türkmen kadını tasviri; dışa vurmuş bütün düşünceleri…

Burada da bayların duruşları betimlenmiş; yürüyor gibi, bakıyor gibi, düşünüyor gibi duruş sergilenmiş; hüzünleri dökülüyor yüzlerinden. Hele yanındaki tek bir bay ayrıntılarıyla verilmiş. Hüznün, sıkıntının, eylemin, duruşu…

Ama şu yaşlı kadınların bir birbirlerine  içten sarılışı, mutluluğun örneğini sunmaktadır. Demek diyorum ister istemez yaşlılar mı hüznü yenmiş?!

Hep sosyolojik yapıdan söz ettik ama hemen şunu söyleyelim; renkler, çizimler, kompozisyon… sanat verilerinin bir dışa vurumu olarak görünüyor bize.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama