Ramazan geldi, hoş geldi…
ALİ AKDENİZ

Ramazan geldi, hoş geldi…

Bu içerik 7 kez okundu.
Reklam


Evet. Daha dün gibi geçtiğimiz yılın Ramazan ayını yaşamıştık. Günler adeta su akıp gitti. Derken üç aylar ve ardından sevginin, kardeşliğin, rahmetin, yardımlaşmanın, merhametin ve paylaşmanın zirve yaptığı bereketli Ramazan ayı yeniden kapımıza geldi.

Hoş geldin 11 ayın sultanı. Hoş geldin bereketin, huzurun ayı Ramazan-ı Şerif. Hoş geldin…

Her ne kadar her kuşak hep; ‘Nerde o eski Ramazanlar’ diye dert yansa da, her insan Ramazan ayını kendine göre ayrı bir güzellik ile yaşar. Çünkü zaman ne kadar değişse de Ramazan yine aynı güzellik ile bereket ile gelir ve tüm insanlığı sarar.

Tüm dünya ayrı bir havaya bürünür. Bereket her tarafa yayılır. Sahura kalkılır, akşam ezanı ile iftar beklenir. Aslında akşama kadar açlık değil sabır yaşanır. İnsan kendi sabrını, nefsine hakim olmayı görür.

Ramazan ayında Cennet kapıları açılır ve Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır.

Şöyle bir düşündüğümüzde 24 saatlik zaman dilimi bile artık insanlara az gelmektedir. Zamanla adeta yarışır bir hale geldiğimiz bu dönemde insan olarak yaşamamız gereken değerleri bir bir kaybetmeye başladık.

Her geçen gün kaybettiğimiz komşuluk ilişkilerinin, sevginin, saygının, şefkatin yok olduğu günümüzde, aradığımız tüm bu değerleri aslında Ramazan ayında görebiliriz.

Evet. Ramazan ayı yine bereketiyle, güzelliğiyle geldi. Ramazan ayında kızmak, küsmek, darılmak yok. Paylaşmak var. Dostluk var. Kardeşlik var. Aslında tüm bu değerler her zaman var ve Ramazan ayı bunları unutmamamız için bize hatırlatmaktadır.

Bu mübarek ayda ailenizin, dostlarınızın, arkadaşlarınızın, komşularınızın hatta tüm Müslüman kardeşlerinizi unutmayın. Birbirinizi mutlaka sorun. Dertlerine çare olun. Fakir fukaraya yardım edin.

Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi