Anızları yakmayın


Bu makale 2018-05-17 19:53:05 eklenmiş ve 617 kez görüntülenmiştir.
Serhat Şanlı

Mayıs ayı ile birlikte yavaş yavaş buğday hasadı yapılmaya başladı. İlk olarak deniz kıyısına yakın kumul bölgeler ve muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde de diğer bölgelerdeki buğdaylar hasat edilecek.

Her ne kadar geçtiğimiz son bir hafta öncesine kadar havalar serin ve yağışlı geçmiş olsa da bu hafta sonu kavurucu sıcaklar ülkemizi etkisi altına alacak. Bu da demek oluyor ki orman alanları ve özellikle tarım bölgelerinde yangın riski ile karşı karşıya kalmaktayız.

Her yıl buğday hasadı sezonunda bakanlık, valilikler, ziraat odası ve üniversiteden mutlaka anız yakılması ile ilgili uyarılar yapılır. Aman anızları yakmayalım. Anız yakmak; toprağı öldürür.

Anız yakmak yangın tehlikesinin yanında topraktaki canlı organizmaları yok ederek verimsizleştirir. Anız yakımı topraktaki mikroorganizmaları öldürerek, toprak içindeki organik madde miktarını düşürür. Bunun sonucunda da zamanla topraklarımızda çoraklaşma ve verim düşüklüğü meydana gelir. 

Çiftçilerimiz genellikle buğday sonrası arazilerine ikinci ürün ekimi yapmak için tarlada kalan, ürün artıklarını yakıyorlar. Kendilerince erken ve maliyetsiz temizlik yapıyor sanıyorlar. Ancak aslında ekecekleri ürünün verimini düşürüyorlar. Asıl ürünlerin yetişmesi için gerekli olan vitamin ve minarellerin açığa çıkmasını sağlayan mikroorganizmaları yok ediyorlar. Binlerce yılda oluşabilen toprak, kolay elde edilmiyor. Onu korumak hepimizin görevidir.

Anız yakmayın. Toprağın bereketini yok etmeyin. Faydalı mikroorganizmalar yok olmasın. Evet, Bu uyarıları hep duyuyoruz. Acaba dikkat ediliyor mu?

Belki üreticiler tarlayı traktör ile sürmenin yakıt bağlamında karlı gibi görünse de, aslında bir sonraki hatta sonraki yıllarda yetiştireceği ürünlerde verim düşüklüğünün yakıt tasarrufu diye düşündükleri miktardan kat be kat fazla olacağını düşünmüyorlar. Bence bunu bir düşünün.

Bence anız değil geleceğinizi yakıyorsunuz. Çünkü ölen mikroganizmalar ve toprak mineralleri yüzünden sonraki ürün ekimlerinde daha fazla gübre kullanıp, zararlılara karşı daha fazla kimyasal ilaç kullanmak zorunda kalacaksınız. Bu da daha fazla masraf demektir. Yani kardan çok zarar etmek demektir.

Artık tarım dünyanın birçok yerinde daha modern yapılıyor. Teknoloji her geçen gün daha da ilerliyor. Bence anız parçalama makinaları şimdi her yerde var. Neden kullanmayalım?

Çukurovalı üreticilerimiz, bu konuda lütfen daha duyarlı olalım. Hem havayı, hem de toprağı korumak hepimizin görevidir. Toprak geleceğimizin bize emanetidir. Geleceğimizdir. Değerini bilelim.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri