hediye patlayan kutu

Sıcaklar başladı…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Sıcaklar başladı…

Bu içerik 153 kez okundu.

Adana’nın kavurucu sıcaklarını görmeye başladık. Belki yaz mevsimi için bir bakıma antrenman olarak sayabiliriz. Eğer Mayıs ayında 35-38 derece sıcakları görüyorsak, kim bilir temmuz ve ağustos ayında bizleri ne tür sıcaklar bekliyordur?

Ayrıca bu yıl Ramazan ayını yaşadığımız bugünlerde buna bir de orucu eklersek sıcakların etkisini daha da fazla hissediyoruz.

Bilinen bir gerçek ki vücudumuzun yüzde 70’ini su oluşturmaktadır. Normal şartlarda günlük 2-2,5 litre su tüketmemiz gerekirken, aşırı sıcak havalarda bu miktar daha da artmaktadır. Bu nedenle içerisinde bulunduğumuz Ramazan ayında sıkıntı yaşamamak için bol su tüketmeliyiz.

Ayrıca sıvı takviyesi için ikinci alternatif olarak da ayranı tercih edebiliriz. Ayran hem sıcak havada kaybettiğiniz sıvıyı hem de mineralleri yerine koymaya yardımcı olur. Tüm bunların yanında şuan çeşit çeşit yaz meyvelerinin olduğu bir dönemdeyiz. Taze meyve tüketmek de sıvı ihtiyacımızı karşılamada yardımcı olacaktır.

Evet. Kavurucu sıcaklarda dikkat etmemiz gereken önemli bir konu da gözlerimizin sağlığıdır. Çünkü sıcaklardan en fazla gözlerimiz etkilenir.

Ayrıca yaz mevsimine doğru ilerleyen her geçen günde geceler kısalırken, gündüzler uzamakta ve uzayan günler ile birlikte güneş ışınlarına daha uzun süre maruz kalmaktayız.

Dünyamıza yaz aylarında ulaşan ultraviyole ışın miktarı kışın olduğundan daha fazla olmaktadır. Yani gözlerimiz bundan sonra daha fazla ultraviyole ışınlara maruz kalıyor. 

Bu belirttiğimiz ultraviyole ışınlarının gözlerimiz üzerindeki olumsuz etkileri uzun yıllar içerisinde ciddi hasarlar yaratabilir.

Gözlerimizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için de şapka takmak ve güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Tabi burada önemli olan güneşin zararlı ışınlarını süzen gözlükler olmasına dikkat etmeliyiz.

Evet. Sıcaklar başladı. Sağlığınıza dikkat edin…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama