AÇS’DE DÖRT RESSAMDAN RESİM SERGİSİ


Bu makale 2018-05-23 17:37:52 eklenmiş ve 867 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Demirel Babacanoğlu

Dört Mersinli ressam, 18.05.2018 günü Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi’nde resimlerini sergilediler.

Sanatçıları tanıyalım:

1.Işıl Keskin Mersin doğumlu, Mersin’de yaşıyor. Ankara- Gazi Üniversitesi  Teknik Resim Bölümü’nü bitirdi. İlk, orta liseden beri resme karşı büyük ilgisi vardı. Teknik resimden devinimle plastik sanatlara yöneldi. 20 Kadar karma sergiye katıldı, 2 kişisel sergi açtı. Azerbaycan (Bakü), Gürcistan (Tiflis)’de resimleri sergilendi.  Tabloları, bizde ve yabancı ülke koleksiyonlarında yer aldı.

2.Nevin Aytekin, 1959 Konya-Ereğli doğumlu, Mersin’de yaşıyor. Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesini bitirdi. 30 kadar karma sergiye katıldı, 7 kişisel sergi açtı. Azerbaycan (Bakü), Gürcistan (Tiflis), Moskova, Macaristan, İngiltere’de sergiler açtı. Ülkemiz ve yabancı ülke koleksiyonlarında resimleri var. Rusya –Petesburg’dan birincilik, İngiltere’den Cengiz Aymatov  seçici kurul özel ödülü aldı.

3.Olga Eren, 1971 Kazakistan (Alma-Ata) doğumlu,  Mersin’de yaşıyor. Kazakistan Milli Petegoji Üniversitesi Grafik ve Sanat Fakültesini bitirdi. Kendi resim atölyesinde çalışıyor. 4 Kişisel sergi açtı, 50 kadar karma sergiye katıldı. İngiltere (Londra), Gürcistan (Tiflis), Rusya (Taçanrog), Viyana, Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Kosova, Almanya, Makedonya, Bulgaristan, Kore’de sergiler açtı.  Ülke ve yabancı devletler koleksiyonlarında resimleri bulunmaktadır.

4.Kader Damla, Mersin doğumlu. Eskişehir-Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. Bir kamu bankasından emekli. 20 Kadar karma sergiye katıldı. Mersin’de yaşıyor. Gürcistan (Tiflis), Azerbaycan (Bakü) Fransa (Paris-Luvr Müzesi) sergi açtı. Antalya Olimpos resim yarışmasından ödül aldı. Mersin, Kastamonu üniversitelerinde, TBMM koleksiyonlarında resimleri bulunmaktadır.

Şimdi tablolara bakalım:

*Natürmort da bir demet çiçek, sonra bir kapı, kapı yanında sarmaşık çiçekleri betimlenmiş sıcak renklerle… Bir yaşamı, bir ev hayatını anlatmaya çalışıyor… Renkler, çizim, kompozisyon, betimlemeler güzel.

*Hemen yanında ebru tekniği kullanılarak yapılmış resimler göze çarpıyor. Düzleme yerleştirilmiş olan  su (ebru) renkleri geniş bir sonsuzluk algılatıyor size. Rahat, sevecen bir hava seziyorsunuz.

*Nar meyvesini bilmeyen yoktur. Gövdesi, yaprakları, çiçekleriyle, meyvesiyle insana sunulmuş, besleyici gücü yüksek,  tatlı/ekşi/mayhoş tatlarıyla güzel bir meyvedir. Kabukları boya ve ilaç sanayide kullanılmaktadır.  Geleneksel olarak gelinlere sunulur. Tanelerinin çok olması, gelinin çok çocuklu olması anlamına gelir. Azerbaycan da gençler kızlara mendil içinde nar sunarlarmış. Narı alan kız gencin evlilik önerisini kabul etmiş sayılırmış… Sanatçı düzlem üzerinde diğer motif ve renkler  içinde nar motifini öne çıkarmış. Nar’ı canlıymış gibi sunmuş.

*Burada da geleneksel giyimli Azeri kızlarını görüyoruz. Yüzler açık, taçlar işlemeli…  Grafik tarzından yararlanılarak gerçekleştirilmiş portreler. Renkler, çizgiler, noktalamalar, lekelemeler ustalıkla işlenmiş. Hemen yanı başında yağlı boya ile oluşturulmuş kadın portresi yer alıyor. Gözler keskin, elmacık kemikleri belirgin, dudaklar üzgün. Bunun yanında yaşam bağlılık imgeleri hemen göze çarpıyor, yoğunlaştırılmış kırmızı rengin tonlarına kapılıyorsunuz…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri