hediye patlayan kutu

Sağlıkta sorunsuz Adana…
Serhat Şanlı

Sağlıkta sorunsuz Adana…

Bu içerik 165 kez okundu.


İnsanlar için sağlık her zaman en önemli konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanın sağlığı yerinde olmasa, hiçbir şeyden zevk alamaz ve hayatı adeta kâbus olur.

Adana ilimiz sağlık açısından şimdiye pek bir sorun yaşamadı. Şehir Hastanesi yapıldığında vatandaşların en büyük şikayeti kentin dört bir yanından hastaneye ulaşma sorunu, hastaneye giden yolların durumu ve yaşanacak yoğunluk sorunuydu.

Ancak geçtiğimiz gün Adana valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, müjdeli haberi vererek sağlık yönünden büyük bir atılım yapıldığını söyledi. Gerçekten de tüm Adanalılar bu müjdeli haberi dört gözle bekliyordu.

Peki! Neydi müjdeli haber?

Evet. Birincisi hep geri planda kalan ve düşük gelirli ailelerin yaşadığı Adana’nın Güney bölgesine iki hastane yapılacak. Ayrıca bu bölgede yaklaşık 450 bin vatandaşımız yaşamaktadır.

Bu hastanelerden Yüreğir İlçesi’nde yapılacak olan, Karataş yolu üzerinde eski Adana Devlet Hastanesi’nin bulunduğu yerdir. O alanda 100 yatak kapasiteli ‘Güney Yüreğir Devlet Hastanesi’ yapılacak.  Hastane 28 poliklinik, 13 yoğun bakım yatağı, 4 ameliyathane, 38 tek yataklı servis odası, 18 iki yataklı servis odası ve acil servisi ile hizmet verecek.

Seyhan’da yapılacak olan da Mersin yolu üzerinde eski Karayolları Muayene İstasyonu’nun bulunduğu arsa alanına yapılacak. Bu hastane de 150 yatak kapasiteli Güney Seyhan Devlet Hastanesi olacak. Hastane 35 bin m² toplam kapalı alanda 42 polikliniği, 22 yoğun bakım yatağı, 5 ameliyathanesi, 50 tek yataklı servis odası, 34 iki yataklı servis odası ve acil servisi ile hizmet verecek. 

Ayrıca daha önce hizmet veren devlet hastaneleri gerekli bakım ve onarılmaları yapılarak yeni isimleri ile yeniden hizmete açıldı. Bunlar; Seyhan Uygulama Hastanesi’nin ismi Çukurova Devlet Hastanesi olarak değiştirildi. Çukurova Devlet Hastanesi; Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Seyhan Uygulama Merkezi binasında 250 yataklı olarak Acil, Yoğun Bakım, Yataklı Servis Hizmeti, Laboratuvar ve Görüntüleme Hizmetleri ile birlikte tam teşekküllü hastane olarak sağlık hizmeti vermeye başladı.

Seyhan Devlet Hastanesi; Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastane ’sinin aynı yerleşkede bulunan yeni yapılan 300 Yataklı Ek Binasına taşındı. 125 Yataklı Marsa Kadın Doğum Yerleşkesi, 100 Yataklı Meydan Çocuk Hastanesi Yerleşkesi ve 50 Yataklı Baraj Yolu Ek Hizmet Binası (Eski Askeri Hastane) olmak üzere toplam 575 yatak kapasitesi ile tam teşekküllü olarak sağlık hizmeti vermeye başladı.

Ayrıca TOKİ Numune Hastanesi’nin adı Yüreğir Devlet Hastanesi olarak değişti. Yüreğir Devlet Hastanesi; 301 yataklı Adana Devlet Hastanesi Toki Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden boşaltılan binaya, yatak artışına gidilerek 400 Yataklı Yüreğir Devlet Hastanesi olarak hizmet vercek. Haziran ayında taşınma işlemi tamamlanarak tam kapasite ile hizmet verecek.

Tüm bunların yanında ilçelerde de sağlık alanında çalışmalar hızla devam ediyor. Bu ayın sonunda Aladağ Devlet Hastanesi hizmete açılacak. Ceyhan Devlet Hastanesi yapımı devam ediyor.

Evet. Bu çalışmalar tüm vatandaşlar tarafından sevinçle karşılanacaktır. Sağlık açısından sorunsuz bir kent olacağımıza inanıyorum. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi gönderiyoruz…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama