Ormanlarımıza dikkat edelim


Bu makale 2018-06-01 18:35:55 eklenmiş ve 552 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Emin Akçay

Sıcak yaz mevsimi kendini gösterdi ve kavurucu sıcaklar başladı. Sıcaklar işle birlikte yaz aylarının adeta korkulu rüyası olan orman yangınları tehlikesi de başladı diyebiliriz.

Her yıl her ne kadar uyarılar yapılsa da orman yangınlarını önüne bir türlü geçemiyoruz. Özellikle sıcak iklim kuşağında yer alan, Akdeniz ülkelerinde, orman yangınları her yıl büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Ağaç havadır, hayattır, candır. İçerisinde milyonlarca küçük-büyük hayatlar barındırır. Yağmurların yağmasını yani mevsimlerin oluşumunda katkı koyar. Soluduğumuz havanın temizlenmesini sağlar. Oksijen verir. Yani o güzelim ormanların yanması demek, ciğerlerimizin yanması demektir.

Daha birçok alanda faydalandığımız ve doğaya verdiği güzellik gibi daha sayamadığımız onca yararı olan ormanlarımızı korumak hepimizin görevidir.

Hep küresel ısınma diye dert yanmaz mıyız? Yazların aşırı sıcak ve kış aylarının da aşırı soğuk veya tam tersi ılık geçtiğini son yıllarda hepimiz yaşıyoruz. Bunun en büyük nedenine bakacak olursak, kirlenen havanın temizlenememesi değil midir?

Çünkü ciğerlerimiz olan ormanlarımız her geçen yıl daha da azalmakta, doğa yok olmaktadır. Bunun en büyük suçlusu da tabi ki insandır.

Çünkü orman yangınlarının çok büyük bölümünün insan kaynaklı olduğunu görüyoruz. Hem de yangınların yüzde 90’dan fazlasının insan kaynaklı olduğu istatistiklerde karşımıza çıkıyor.

Geri kalanı da yıldırım düşmesi, şimşek çakması, elektrik direklerinden kaynaklı nedenlerden oluşmaktadır.

Orman yangınlarının büyük bölümü ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıkan yangınlar arasında anız yakma, çoban ateşi ve sigara gibi önemli nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Eğer bu soruna acil çözümler üretmezsek, yaşanan küresel iklim değişikliği ile birlikte çok değil belki birkaç yıl içerisinde Ege, Akdeniz ve İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde ısının daha da artacağı, yağışların ve nemin daha da azalacağı ön görülüyor. Bunu sonucunu bir düşünün.

Evet. Tüm dünyayı aslında büyük bir tehlike bekliyor. Doğa yok oldukça insana da yaşayacak bir ortam kalmıyor. Onun için bizim doğanın korunması ve geliştirilmesi konularında daha küçük yaşta çocuklarımızı bilinçlendirmemiz ve gelecek nesilleri daha duyarlı yetiştirmemiz gerekiyor.

Her ne kadar ağaçlandırma çalışmaları yaparak, bir nevi katkı sağlasak da, önemli olan var olanı korumamızdır.

Yaz mevsiminin vaz geçilmezi piknik sezonu başladı ve kültürümüzün en büyük parçası olan mangal keyfi dikkat edilmez ise en büyük yangın tehlikesini de beraberinde getirecektir. Ayrıca araç ile ormanlık alanlardan geçerken yangına neden olacak cam malzemeler atmamalı, varsa atanlar uyarılmalıdır. Piknik sonrası yakılan ateş mutlaka söndüğünden emin olmalıdır. Çöplerimiz ormanlık alanlarda bırakılmamalıdır.

Evet. Ormanlar candır, canımızdır. Onları koruyalım…

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri