hediye patlayan kutu

Meyan şerbeti…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Meyan şerbeti…

Bu içerik 145 kez okundu.

Meyan kökü şerbeti ya da Şanlıurfa’da Biyan Balı, Adanalıların deyimiyle aşlama, sıcak havaların yaz geçilmezi ve tamamen doğal bir içecek olarak karşımıza çıkıyor.

Güneydoğu'nun doğal kolası olarak bilinir. İçerisinde bulunduğumuz Ramazan ayında ise sofraların vaz geçilmezi olan aşlama, sağlık açısından çok yararlıdır.

Özellikle Fırat Nehri çevresinde yetişen meyan kökü, Güneydoğu’da Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Mardin illerinde yoğun bir şekilde sevilerek tüketilmektedir.

Dünya’nın pek çok yerinde kendiliğinden yetişen çok yıllık otsu bir bitki olan meyan bitkisi, ülkemizde ise Trakya, Marmara Bölgesi ve Karadeniz sahilleri hariç hemen hemen tüm Anadolu’da özellikle akarsu kenarlarında yetişir.

Çukurova Bölgesi, Urfa Fırat Nehir kenarlarında, Muş, Bingöl, Kars, Siirt, Diyarbakır, Antakya ile Ege Bölgesinde yetişmektedir.

Aşlama, susuzluğu gidermesinin yanı sıra böbreklere iyi gelir, hazmı kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Düşük tansiyon, halsizlik, yorgunluk gibi durumlarda da çok yararlıdır. Ayrıca meyan şerbetinin böbrek taşlarına, idrar yollarına, mideye iyi geldiği de söylenir.

Ancak, uzmanlar pek çok rahatsızlığa iyi gelen bu içeceğin tüketiminde kalp ve böbrek hastalarının dikkatli olması gerektiğini de belirtiyor.

Günümüzde her ne kadar gazlı içecekler her tarafta karşımıza çıksa da, Osmanlı döneminin saray içeceği olan aşlama hiçbir zaman değerini kaybetmiyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama