hediye patlayan kutu

CÜNEYT KURT FOTOĞRAF SERGİSİ
Mehmet Demirel Babacanoğlu

CÜNEYT KURT FOTOĞRAF SERGİSİ

Bu içerik 138 kez okundu.

Hatay Üniversitesi’nde öğretim üyesi Cüneyt Kurt  29.05.2018 günü AÇS’de Antakya’da çektiği sanat fotoğraflarını sergiledi. 

Özetle şöyle dedi:

Sergide yer alan fotoğraflar 2005 yılından beri çektiğim fotoğraflardır. Aslen Manisalı olup Antakya’da yaşamaktayım. Antakya’nın caddelerini, sokaklarını fotoğraflayarak oluşturduğum yapıtlar sanatsal dışavurumu yansıtmaktadır.

Şimdi  söz konusu fotoğraflara birlikte bakalım. Fotoğraflar Antakya eski evlerini, caddelerini, sokaklarını  göstermektedir. Sanatçı böylece Antakya’ın kültürel  mimari yapısını anlatmaktadır.

Fotoğraflarda mavi yeşil, sarı  sıcak  renklerin tonlarını görüyoruz. Eski taş, ahşaptan yapılı tek, iki ya da üç katlı evler bunlar. Daha çok sofalara, balkonlara yer verilmiş. Even içi dışı kültürel bakımdan değerlendirilmiş.  Yaşantının dışa vurumu verilmiş. Mimari yapının sanatsal görüntüsü ustalıkla sunulmuş.

Geniş sofalar veya balkonlar demir kafeslerle kapatılmış…  Sözgelimi karşımda duran sofalı ev mavi yeşil karışımı bir renkle betimlenmiş. Yanındaki ev ise sarı siyah renkle…

Bu da bir kule, kenti simgeliyor. Yanında üç katlı caddeye bakan, kesme taş yapılı antik bir ev. Altında dükkanlar sıralanmış,  üstü ev ya da otel olmalı…

Sütunlu bir yapının giriş kapısı üstü kesme taş kemerle bağlanmış. Bitişiğinde sarmaşık ya da bir ağaç çeşidi, defne de olabilir. Diğer yapılarda da  kent algısı sürüyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama