hediye patlayan kutu

Mevsimlik tarım işçileri…
Serhat Şanlı

Mevsimlik tarım işçileri…

Bu içerik 144 kez okundu.

Çukurova, her yıl geçimlerini sağlamak için yaşadıkları yerlerden gelen on binlerce mevsimlik tarım işçilerine ev sahipliği yapıyor. Hatta belki de Türkiye’de en fazla mevsimlik tarım işçisinin geldiği yer Çukurova’dır bence..

Bahar ve ardından yaz mevsimi derken şuanda Çukurova iş bağlamında maksimum bir dönemde diyebiliriz. Bir yandan buğday, karpuz, kavun hasadı, diğer yandan meyve ve sebzelerin hazrılanması, narenciye bahçelerindeki bakım çalışmaları…

Evet. Çukurova’da muammalı bir çalışma dönemindeyiz. Tabi bu muammalı çalışma döneminde üreticimizin bel kemiğini mevsimlik tarım işçileri oluşturmaktadır. Çünkü artık eskisi gibi yerel işçi bulmak kolay değil.

Üreticilerimizin en büyük sıkıntısı yerinde ve zamanında işlerini yaptırabilmesi için işçi bulmaktır. İşte bu bağlamda mevsimlik tarım işçileri çiftçilerimizin imdadına koşar.

Bugün dünyada 1 milyardan fazla tarım işçisi vardır ve bunun 400 milyondan fazlasını da mevsimlik tarım işçileri oluşturur. Ülkemizde ise tahminen 7 milyona yakın diyebiliriz.

Ülkemizde özellikle Güney ve Güneydoğu’dan, Karadeniz'de fındık, Ege'de yaş meyve-sebze, pamuk, zeytin, Akdeniz’de, özellikle yoğun olarak Çukurova'da pamuk, Antalya’da sebze ve meyve, Orta Anadolu'da soğan, şeker pancarı, patates gibi ürünlerin hasadına giden mevsimlik tarım işçileri, zaman zaman gittikleri yerlerde yılın tamamını geçirirler. 

Çoğunluğu genellikle çadırlarda yaşar ve sabahın erken saatlerinde işlerinin başına geçerler. Sıcak veya soğuğa aldırmaksızın akşamın geç saatlerine kadar çalışır, alınlarının terini kazanırlar.

Kolay değil onlar gibi yaşamak. Zordur. Evet çok zor mevsimlik tarım işçisi olmak ve yaşamak. Hem iş gücüne, hem de tarım ekonomisine büyük katkı sağlayan mevsimlik tarım işçilere ne kadar değer versek azdır. Bugün günlük 50-60 lira yevmiye alan tarım işçileri bence daha fazlasını hak etmektedirler.

Son yıllarda her ne kadar arazi sahipleri küçük çapta da olsa elektrik ve su ihtiyaçlarını karşılasa da bu oran çok küçük miktarlarda kalmaktadır. Birçoğu bu gibi imkanlara sahip değildir.

Onlarda bizim gibi insan ve bizim insanlarımızdır. Kardeşimizdir. Tüm arazi sahipleri çalıştırdıkları mevsimlik tarım işçilerinin elektrik ve temiz su ihtiyacını karşılamalı,  hijyenik ortamlarda yaşamalarını sağlamalı ve sağlık alanında her türlü ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Onlarda bu ülkenin bir parçasıdır. Unutmayalım…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama