Mevsimlik tarım işçileri…


Bu makale 2018-06-06 19:18:57 eklenmiş ve 456 kez görüntülenmiştir.
Serhat Şanlı

Çukurova, her yıl geçimlerini sağlamak için yaşadıkları yerlerden gelen on binlerce mevsimlik tarım işçilerine ev sahipliği yapıyor. Hatta belki de Türkiye’de en fazla mevsimlik tarım işçisinin geldiği yer Çukurova’dır bence..

Bahar ve ardından yaz mevsimi derken şuanda Çukurova iş bağlamında maksimum bir dönemde diyebiliriz. Bir yandan buğday, karpuz, kavun hasadı, diğer yandan meyve ve sebzelerin hazrılanması, narenciye bahçelerindeki bakım çalışmaları…

Evet. Çukurova’da muammalı bir çalışma dönemindeyiz. Tabi bu muammalı çalışma döneminde üreticimizin bel kemiğini mevsimlik tarım işçileri oluşturmaktadır. Çünkü artık eskisi gibi yerel işçi bulmak kolay değil.

Üreticilerimizin en büyük sıkıntısı yerinde ve zamanında işlerini yaptırabilmesi için işçi bulmaktır. İşte bu bağlamda mevsimlik tarım işçileri çiftçilerimizin imdadına koşar.

Bugün dünyada 1 milyardan fazla tarım işçisi vardır ve bunun 400 milyondan fazlasını da mevsimlik tarım işçileri oluşturur. Ülkemizde ise tahminen 7 milyona yakın diyebiliriz.

Ülkemizde özellikle Güney ve Güneydoğu’dan, Karadeniz'de fındık, Ege'de yaş meyve-sebze, pamuk, zeytin, Akdeniz’de, özellikle yoğun olarak Çukurova'da pamuk, Antalya’da sebze ve meyve, Orta Anadolu'da soğan, şeker pancarı, patates gibi ürünlerin hasadına giden mevsimlik tarım işçileri, zaman zaman gittikleri yerlerde yılın tamamını geçirirler. 

Çoğunluğu genellikle çadırlarda yaşar ve sabahın erken saatlerinde işlerinin başına geçerler. Sıcak veya soğuğa aldırmaksızın akşamın geç saatlerine kadar çalışır, alınlarının terini kazanırlar.

Kolay değil onlar gibi yaşamak. Zordur. Evet çok zor mevsimlik tarım işçisi olmak ve yaşamak. Hem iş gücüne, hem de tarım ekonomisine büyük katkı sağlayan mevsimlik tarım işçilere ne kadar değer versek azdır. Bugün günlük 50-60 lira yevmiye alan tarım işçileri bence daha fazlasını hak etmektedirler.

Son yıllarda her ne kadar arazi sahipleri küçük çapta da olsa elektrik ve su ihtiyaçlarını karşılasa da bu oran çok küçük miktarlarda kalmaktadır. Birçoğu bu gibi imkanlara sahip değildir.

Onlarda bizim gibi insan ve bizim insanlarımızdır. Kardeşimizdir. Tüm arazi sahipleri çalıştırdıkları mevsimlik tarım işçilerinin elektrik ve temiz su ihtiyacını karşılamalı,  hijyenik ortamlarda yaşamalarını sağlamalı ve sağlık alanında her türlü ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Onlarda bu ülkenin bir parçasıdır. Unutmayalım…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri