Yenilenebilir enerji…
Serhat Şanlı

Yenilenebilir enerji…

Bu içerik 13 kez okundu.
Reklam

Dünya her geçen gün aratan nüfus ile birlikte daha fazla enerji ihtiyacı ile karşı karşıya kalıyor. Şuanda dünyanın enerji ihtiyacının büyük bölümü fosil yakıtlar oluşturuyor. Her geçen gün azalan fosil yakıtların da yakın bir zamanda bitmesi gibi bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımız da bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

İnsanoğlunun artan enerji ihtiyacı ve bunu karşılamada kullanılan fosil yakıtlar nedeniyle bugün dünya ciddi çevre sorunları ile karşı karşıya kalmış durumda. Küresel ısınma ile birlikte buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselme tehlikesi, sulardaki kirlilik, çevre kirliliği, artan kronik hastalıklar ve daha birçok sorunun fosil yakıtlardan kaynaklandığını hepimiz biliyoruz.

İşte tüm sorunlar karşısında insanoğlu gelişen teknoloji ile beraber artan enerji ihtiyacına cevap vermek ve dünyayı yaşanabilir kılmak için alternatif enerjilere yönlendirmeye başladı.

İşte tam bu noktada yenilenebilir enerji devreye giriyor. Sürekli devam eden, doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen yenilenebilir enerji çeşitlerini en çok güneş enerjisi, ardından rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, biyokütle, dalga enerjisi, gel-git enerjisi, hidrolik enerjisi ve hidrojen enerjisi olarak sıralayabiliriz.

Şimdi insanoğlu tüm arayışlarını yenilenebilir enerji üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Çünkü yenilenebilir enerji, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi sorunları meydana getirmiyor. Ayrıca hem daha temiz, uzun vadeli ve düşük maliyetli olduğundan, yenilenebilir enerji geleceğin enerjisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu nedenle günümüzde popülerliği hızla artan ve birçok ülkede de hızla yayılan yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımları görmek mümkün.

Ülkemiz bulunduğu coğrafi konumu ve jeopolitik yapısı nedeniyle bütün yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma imkânına sahip diyebiliriz. Özellikle jeotermal, rüzgâr ve güneş enerjisi potansiyelleri bakımından AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye'nin son derece elverişli bir konuma sahip olduğunu görüyoruz. Böyle büyük bir avantaja sahip olmak ve bundan yararlanmak gerekmez mi? Tabi ki yararlanmalıyız. Hem de maksimum düzeyde.

Son yıllarda Türkiye'de yenilenebilir enerji konusunda önemli çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Sevindirici bir haber ancak, bu konuda geç kalmamak gerekiyor. Çünkü Avrupa ülkeleri bu konuda büyük projeleri hazırlayıp hayata geçirdiler ve bugün meyvelerini almaya başladılar.

Ülkemizde de özellikle rüzgâr enerjisi konusunda büyük çalışmaları görüyoruz. Türkiye'de yer seviyesinden 50 metre yükseklikte ve 7,5 m/s üzeri rüzgâr hızlarına sahip alanlarda kilometrekare başına 5 MW gücünde rüzgâr santralı kurulabiliyor.

Türkiye rüzgâr enerjisi potansiyeli 48.000 MW olarak belirlenmiş ve bu potansiyele karşılık gelen toplam alan da Türkiye yüz ölçümünün yüzde 1.30'una denk gelmektedir.

Ülkemizde 2017 yılı sonu itibarıyla 6 bin 516 MW toplam kurulu güce sahip 207 adet Rüzgâr Enerji Santrali (RES) devrede olup Türkiye toplam kurulu gücünün yüzde 7,6’sına karşılık gelmektedir. 2017 yılında rüzgâr enerjisi kaynaklı 17 bin 909 GWh elektrik üretilmiş olup bu değer toplam üretimin yüzde 6,06’sı demektir.

Bugün dünya genelinde ise tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 20'sinin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini görmekteyiz. Bence çok az.

Ayrıca ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip ve bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Enerjide dışa bağımlılığı sona erdirmeli ve yaşadığımız doğayı korumalıyız.

Hem çevreci, hem yerli, hem de sürekli olan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak gerekir…  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muhtar maaşı ihtiyaç sahiplerine
Muhtar maaşı ihtiyaç sahiplerine
Ulusal Cerrahi Onkoloji Sempozyumunun ilki Adana’da yapıldı
Ulusal Cerrahi Onkoloji Sempozyumunun ilki Adana’da yapıldı