İyi tatiller…
ALİ AKDENİZ

İyi tatiller…

Bu içerik 11 kez okundu.
Reklam

Yaz geldi. Okullar tatile girdi. Koca bir eğitim ve öğretim sezonu daha sona erdi. Çocukların heyecanla beklediği yaz tatili nihayet geldi. Evet. Şimdi tatil ve dinlenme zamanı.

Türkiye’de 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde resmi ve özel okullarda 18 milyondan fazla öğrenci ve 900 bin dolayında öğretmen uzun bir yaz yaz tatiline başladı.

Bu tatil en fazla tabi ki çocukları sevindirmiştir. Çünkü çocuklar için yoğun ve yorucu bir yıl sonrası dinlenmeye zamanı gelmiştir. Denize, yaylaya, akrabaya gitmek için can atan minikler doya doya tatilin tadını çıkaracaklardır.

Evet. Okullar tatile girdi ve karneler verildi. Şimdi ebeveynler karnelerdeki notları çocuklardan daha fazla merak ediyor. Notlar iyi ise ‘aferin’, kötü ise de ‘sana tatil yok, hediye yok. Burada kalıyorsun’ gibi tepkiler verilebiliyor. Bu çok yanlış bir davranış. Çünkü anne ve babaların çocuklarının karne notlarına vereceği tepkiler, aile içinde krize neden olabilir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir.

O karne notları aslında hem ebeveynlerin çocuklarına karşı sorumluluklarının ve sonucunun notlarıdır. Evet. Anne ve babalar… Sakın çocuklarınıza kötü notlar nedeniyle kızmayın. Kırmayın. Oturup bir güzle eksiklerinizi belirleyin. Koca bir yaz tatili sizi bekliyor.

Bırakın çocuklarımız önce güzel bir dinlensinler. Koca sezonun yorgunluğunu üzerlerinden atsınlar. Sonrasında eksikleri belirleyip, yeni eğitim yılı için çalışsınlar.

Onlar bizim geleceğimizdir. Onlar bizim canımız, her şeyimizdir. Bu konuda lütfen daha duyarlı olalım. Onlar ile bir arkadaş gibi oturup konuşalım. Yanlarında olduğumuzu, her konuda desteklediğimizi hissettirelim. Varsa eksiklerini bulup konuşarak, çözüm üreterek halledelim. Bize olan güvenlerini sarsmayalım.  

Çocuklar için tatil başladı. İyi tatiller çocuklar…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muhtar maaşı ihtiyaç sahiplerine
Muhtar maaşı ihtiyaç sahiplerine
Ulusal Cerrahi Onkoloji Sempozyumunun ilki Adana’da yapıldı
Ulusal Cerrahi Onkoloji Sempozyumunun ilki Adana’da yapıldı